Kılıçdaroğlu’ndan ‘Borsa İstanbul’ tepkisi: 'Kaça sattık bilen yok... Niye ihale yapmadınız?'

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Borsa İstanbul’ tepkisi: 'Kaça sattık bilen yok... Niye ihale yapmadınız?'

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, ''Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu Katarlılara sattık, kaça sattık bilen yok. 600 milletvekili de bilmiyor ben de bilmiyorum. Katarlılara satıyorsunuz, ihale yaptınız mı? Niye ihale yapmadınız?'' ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adana Esnaf Buluşması'nda  ''Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu Katarlılara sattık, kaça sattık, bilen yok. 600 milletvekili de bilmiyor ben de bilmiyorum. Katarlılara satıyorsunuz, ihale yaptınız mı? Niye ihale yapmadınız?'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Türkiye’de esnaf gerçekten devletin orta direği ise, korunmak isteniyorsa onun sorunlarını dinlemek, beklentilerine cevap vermek zorundayız. Benim konuştuğum esnaf arkadaşlar, ‘sorunumuz için başvuracak yer bulamıyoruz’ diyorlar. Sorunun çözümüne makro açıdan baktığımızda bir esnaf bakanlığının kurulması lazım. Esnafın derdini anlatacak bir makam yok. Esnaf bakanlığı kurmak çok mu zor? Anayasada esnaflarla ilgili bir hüküm var, kim koruyacak? Koruyacak makam yok. Esnaf bakanlığı olacak ki esnafın derdini anlatabileceği bir makam olsun. Benim esnaf kardeşlerimden isteğim, sorununuzu bu bağlamda dile getirin.

Esnaf kardeşlerimin CHP’ye mesafeli olduklarını biliyorum. Benim sizden isteğim, var olan sorunlarınızı çözmek istiyorsanız, kazanmak istiyorsanız, oyunuzun rengini değiştireceksiniz. Siyaset köşeyi dönme yeri midir? Vatandaşa hizmet etme yeridir.

Türkiye bildiğiniz gibi değil, çok daha kötü. Her şeyi sattık. En son Borsa İstanbul’un yüzde 10'unu. Şu soruyu sorun; ödediğimiz vergiler nereye gidiyor. Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu Katarlılara sattık, kaça sattık, bilen yok. 600 milletvekili de bilmiyor ben de bilmiyorum. Katarlılara satıyorsunuz, ihale yaptınız mı? Belki başka bir ülke şu kadar veriyorum diyecekti. Niye ihale yapmadınız?

Esnaf sesini yükseltmek zorunda. 40 yıldır vergi ödüyorum, 40 gün niye bakamadın bana demesi lazım. Vergiler nereye gidiyor. Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ekonomik olarak Londra’daki bir avuç tefeciye teslim edildiğini biliyor musunuz? 178 milyar dolar faiz ödendi. Bu parayla ikinci bir Türkiye inşa edilir! Bu eski rakam. Kimin parasıyla ödendi bu? Sizden toplanan paralarla… 83 milyon… Demek ki çalışacağız, Türkiye için, çocuklarımız için. Allah’ın verdiği en değerli hazine akıldır. Sorgulamak demektir.

Stopaj vergisi var. İtiraz ettik, ettik düşürdüler. Kaldırılması lazım. Kanuna uygun olmayan yük, esnafın sırtında kalıyor. Kaldırın bu yükü kardeşim, zaten bu esnaf vergisini veriyor. Kaldırın dedik, kaldırmadılar.

Politika