KILIÇDAROĞLU'NDAN CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN İLK KEZ BU KADAR NET AÇIKLAMA: İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olmamda bir sorun yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haberglobal'de Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına konuk.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şu şekilde: 

Kılıçdaroğlu: İttifak kabul ederse cumhurbaşkanı adayı olmamda bir sorun yok 

 

Asgari ücrret 2021 doları üzerinden olmalı vergi alınmamalı

2021 bu yılın başında net 2 bin 825 liraydı asgari ücret. O büyük kalkınma hamleleri onların olsun. İşçiye bugün 384 doları teslim edin. Şimdi bu parayı verirlerse bu yılın kayıpları önemli ölçüde telafi edilecek. 5 bin 376 TL işçiye vermek zorundalar. Aksi takdirde iktidarın eli işçinin cebinde. Sanayicinin korunması lazım. Asgari ücretin gelir vergisinden muaf olması lazım. Bu piyasanın canlanması için de çok önemli. Yoksa insanları açlığa mahkum edeceksiniz. 31 Aralık'ta dolar kuru neyse 384 dolar ile çarpıp tam karşılığını vereceksiniz.
Yasalar var. Eskiden devletin üç dört temel kurumu vardı. Devletin akademisi olarak tanımladığımız kurumlar vardı. Bunlar kapatıldı. Rüşvet alıyor, yolsuzluk yapıyorsanız yukarıya tırmanabiliyorsunuz. Bakan kendi bakanlığına şirketinden mal alabiliyor. Bir sefer işi en iyi yapan insanı getireceksiniz. Partisine bakmayacaksınız. 

SGK'yı siz mi batırdınız

Candaş Tolga Işık: SGK'yı siz mi batırdınız?

Kılıçdaroğlu: SGK batsa öyle bir kurum olmaz değil mi? Açık veriyordu SGK. İşin garibi şimdi daha çok açık veriyor. Ben açıkça senin istediğin televizyonda tartışalım, SGK'yı kim batırdı? dedim. Gelir mi gelemez.
Boğazdan aşağı haram lokma inmemişse konuşmayacaksınız. Normalde daha prim yatırılırsa daha yüksek maaş almanız lazım değil mi? Öyle bir düzenleme yaptılar ki ne kadar çok yatırırsan o kadar az maaş alıyorsun. O yüzden EYT'li sayısı artıyor. EYT'lilerin hakkını verdirmek zorundayız. Ona rağmen olağanüstü büyük açıklar var. Çıkıp söylüyor mu? Neden açık olduğunu söylesin. Dünyanın her yerinde SGK açık verir. Çünkü tek gelir kaynağı primdir.

Kılıçdaroğlu SGK açıklama videosu

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika