Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na ziyaret

Kılıçdaroğlu’ndan Davutoğlu’na ziyaret

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, yaklaşık 2,5 saat sürdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu ziyaret etti.

Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu herhangi bir açıklama yapmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 17 Eylül tarihinde düzenlenen Hür Düşünce Hareketi Kongresi’nde bir araya gelmişti.

Davutoğlu, yaptığı açıklamada, "Kılıçdaroğlu'nun son dönemlerde helalleşme başta olmak üzere sergilediği tavır doğrudur. Ortak kaide bilincini oluşturacaksak, altılı masa ortak aidiyet bilincinin referans mekanı olacaksa, hepimiz bilelim ki 'ben' diyerek konuşmayacağız. 'Biz' diyeceğiz, biz yapacağız, biz değiştireceğiz. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki bir sonraki seçimde gerçekten aramızda rekabet de olabilir. Kimse kendi ego, nefs ve makam düşüncesiyle hareket etmemeli. Altılı masanın belki de en önemli katkısı işte bu ortak aidiyet bilinci. O altılı masa, yemek yemek için bir araya gelmiyor. Gizli bir şey de yok orada, her şey açık" ifadelerini kullanmıştı. 

Hemen hemen bir demokraside, kapsayıcı demokraside olması gereken bütün kurallardan söz edildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu ise, ''Bizi bir araya getiren, bütün bu kuralları hayata geçirme iradesidir. Biz artık kavga etmek istemiyoruz. Bu ülkede insanlar farklı düşünebilirler, farklı kimliklere, farklı inançlara, farklı görüşlere sahip olabilirler lakin bir şekliyle beraber olmak zorundayız. Bayrağımızın altında özgürce yaşamak zorundayız. Düşüncenin özgürce ifade edilmesi lazım. Evet her birimiz farklı partiyiz doğru. Her birimiz yeri geldiğinde birbirimizin rakibiyiz. Bu da doğru. Demokrasi içinde bu da olması lazım. Ama bizler, Türkiye'nin üretmesini istiyoruz. Türkiye'nin büyümesini istiyoruz. Türkiye'nin kalkınmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz, demokrasi istiyoruz. Özgürlük istiyoruz, din ve vicdan özgürlüğü istiyoruz" diye konuşmuştu.