Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni parti' değerlendirmesi

Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni parti' değerlendirmesi

Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni parti' değerlendirmesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak mitingi dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulunurken 'beka sorunu' tartışmalarını değerlendirdi.Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre, "Beklediği sonuçlar gelmediği...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak mitingi dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulunurken 'beka sorunu' tartışmalarını değerlendirdi.

Hürriyet'ten Rifat Başaran'ın haberine göre, "Beklediği sonuçlar gelmediği için Erdoğan anketlerden rahatsız. 17 yıl ülkeyi yönetip sonra vatandaşları soğan kuyruğuna mecbur eden bir anlayış herhalde anketlerden olumlu bir sonuç beklemiyordur" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:"Anketlerde eridiğini, oy kaybettiğini görüyor. Vatandaşın artık beylik laflara ihtiyacı olmadığını görüyor. Vatandaşın karnı aç. Vatandaş işsiz. Çaresizlik görüyorsun vatandaşta. Sorun var, sorun çok derin. Anketlerin önüne olumsuz gitmesine Erdoğan'ın şaşırmaması lazım. Kendisi de büyük bir ihtimalle fark ediyordur çevresi de. Biz de görüyoruz zaten. MHP'ye de, İYİ Parti'ye de, bize de bir kayış var. Oy verenler, Türkiye'nin iyi yönetilmediğinden endişe duyanlar diğer partilere yöneliyorlar."

'KENTLİ MUHAFAZAKÂRLAR AKP'DEN KOPTU'

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:"'Kentli muhafazakârlar' dediğimiz bir grup var. Bunlar kentte, huzur içinde yaşamak istiyorlar. Bu kentli muhafazakâr grup büyük ölçüde AKP'den kopmuş vaziyette. Onlar da bunu hissediyorlar, görüyorlar. Erdoğan da bu kesimi yanında tutmak istiyor. Ama bu kesim hem entelektüel birikim itibarıyla hem dünyayı sorgulama dünyaya bakma itibarıyla Erdoğan'dan çok farklı düşünüyor. En azından bu kentli muhafazakâr grubun bir güçlü demokrasi anlayışı var. Düşüncelerinin bir şekliyle ifade edilmesini istiyor. Şu anda kentli muhafazakâr demokrat diye tanımladığımız bu kesim bize yakın bir kesim. CHP'nin en azından samimi olarak demokrasiyi, düşünce özgürlüğünü savunduğunu görüyor, kabul ediyorlar."Muhafazakâr kent yoksullarından da CHP'ye yönelim var. Biz muhafazakâr kent yoksulları ile değişik platformlarda yakın ilişki kurmaya çalıştık referandum sürecinden başlayarak" diyen Kılıdaroğlu, "Bu insanlar aslında sahipsiz insanlar. Kendilerini bir politik kurumun sahiplendiği düşüncesinde değiller. ‘Siyaset bizi tümüyle dışlamış' diyorlar. Biz onları yanımıza almaya, onların sorunlarıyla ilgilenmeye, bir şekliyle onları da daha görünür kılmaya çalıştık. Bu yoksul kesimden de bize doğru bir sempati var" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:"Oturduğu koltuk Cumhurbaşkanlığı. Yani cumhuru temsil ediyor. Ama cumhurun yarısını düşman ilan ediyor. Yani ne söyleyeceğini bilmiyor aslında. Kaybetmemek için ne gerekiyorsa hepsini yapabilecek şekilde kendisini şartlandırmış. ‘Ben mutlaka kalmalıyım, ben gidersem Türkiye mahvolur' şeklinde bir algıyı toplumun belleğine yerleştirmeye çalışıyor. Oysa bir devletin yönetimi insanların ömrüyle sınırlı değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana pek çok başbakan pek çok cumhurbaşkanı geldi geçti. Hiçbir kişi vazgeçilmez değildir. Erdoğan da vazgeçilmez değildir. Kaldı ki alttan daha eğitimli daha birikimli daha sağ duyulu pek çok insan siyasete atılıyor. Bu insanlar Türkiye'yi geleceğe taşıyacak olan insanlardır. Siyaset kurumu da bu insanların önünü açmak zorundadır.AK Parti'nin içinde gelişmelerden ciddi rahatsızlık duyan bir kesim var. Milletvekillerinde de var, AK Parti'ye oy veren vatandaşlarda da var. Geniş bir kitle aldatıldığını düşünüyor: Oy verdik yoksullaştık. Bu milleti getirip soğan kuyruğuna muhtaç ettik.Birisinin bunun hesabını vermesi lazım. Bu hesap verilmeden siz vatandaşa ne diyeceksiniz. Doğal olarak bazı arayışlar olabilir. Gidişattan rahatsız olanlar daha farklı bir arayışı gerçekleştirmek için siyasal parti kurabilirler. Demokrasilerde bunu yadırgamamak lazım.

'TÜRKİYE O KADAR ZAYIF BİR DEVLET Mİ?'

Türkiye Cumhuriyeti bir beka sorunu yaşamıyor. Kişilerin kendi geleceklerine yönelik endişeler taşındığını gayet iyi biliyoruz. Kişilerin gelecek endişesi var. Türkiye Cumhuriyeti hem bölgesinde hem dünyada saygınlığı olan güçlü bir devlettir.Ne beka sorunu. Türkiye Cumhuriyeti devleti o kadar zayıf bir devlet mi? Ordusu var, kurumları var, üniversiteleri var. Her şeye rağmen bölgesinin en dinamik en canlı ülkesi. Bütün sorunlarına rağmen. Dolayısıyla birilerinin beka sorunu olabilir ama Türkiye'nin öyle bir beka sorunu yoktur."Şöyle bir açmazla da karşı karşıyayız: Erdoğan'ın partisiyle diğer siyasal partiler arasında fark var. Erdoğan her türlü hakareti yapabilir ama siz eleştirirseniz Cumhurbaşkanı'na hakaretten hakkınızda dava açılıyor. Erdoğan uçağa biner para vermez; her türlü imkândan yararlanır, devletin valisi, kaymakamı jandarması polisi askeri herkes ona yardım eder.Bütün bu artılarla propaganda yapar. Bizim yapacağımız propagandayı engellemek iç

"Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni parti' değerlendirmesi" haberi, 03 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Politika kategorisi altında bulunan Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni parti' değerlendirmesi haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni parti' değerlendirmesi 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 11 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:00 Oyuna geri dönmenin vakti geldi!
 2. 14:35 Beşiktaş’ta Hangi oyuncular, Neden Kadro Dışı Bırakıldı
 3. 14:07 Fırında makarna nasıl yapılır? Fırında makarna yapmanın püf noktaları nelerdir?
 4. 13:41 Kolay Makarna Tarifi: Makarna Nasıl Yapılır?
 5. 13:13 İtalyan Makarna Tarifi: Geleneksel İtalyan Makarnası Nedir?
 6. 13:00 Squid Game The Challenge hakkında oyunculardan itiraflar gelmeye devam ediyor
 7. 12:00 Taylor Swift yaptığı açıklamalar ile sosyal medyayı salladı
 8. 11:42 “AKP ile arka kapı diplomasisi” iddiasına HEDEP’ten yanıt: Gizli protokol yapmak bizim işimiz değil
 9. 11:31 "Türkiye Tek Yürek Kampanyası”nda bağışlanan 115 milyar liranın 30 milyarı toplanamamış!
 10. 11:26 İddia: Şırnak'ta yurttan atılan lise öğrencisi intihar etti
 11. 11:21 CHP, ilçe sayısını 14’ten 20’ye taşımayı hedefliyor: 7 ilçe için özel çalışma yürütülüyor
 12. 11:15 Mal varlıklarına el konulan Eylül Öztürk, kazandığı parayı açıkladı
 13. 10:52 Oryantal Didem Kınalı sokak ortasında gasbedildi
 14. 10:49 İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı
 15. 10:40 Sinan Akçıl: Murat Kurum ismi beni heyecanlandırıyor
 16. 10:37 Karar yazarı Mehmet Ocaktan: Gazze için ağlayıp İsrail'e giden gemilere mendil sallamak
 17. 10:31 Evlat söz konusu olduğunda kimsenin gözü ne İslam ne insan hakları görmüyor demek ki
 18. 10:23 Naci Görür’den deprem uyarısı: İlçe ilçe en riskli yerleri saydı
 19. 10:20 Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı
 20. 10:18 Borsa haftaya yükselişle başladı
Politika Haberleri