Kılıçdaroğlu'nun yaptığı sürpriz 23 Nisan ziyareti ortaya çıktı

Kılıçdaroğlu'nun yaptığı sürpriz 23 Nisan ziyareti ortaya çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den oluşan heyet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den oluşan heyet, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalan 0-6 yaş grubu çocukları Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin organize ettiği ve geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşen ziyarette CHP heyeti, cezaevinde anneleriyle birlikte tutulan Dilara, Kader, Mihriban, Hazar, Gazel ve Ceren ile yakından ilgilendi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, mevzuat değişiklikleri başta olmak üzere bu sorunun çözülebilmesi için atılabilecek adımlar konusunda çalışılması talimatı verirken, seçim bildirgesinde bu konuya ilişkin çözüm önerilerinin yer alması kararı alındı.

kemal-kilicdaroglu.jpg

ÖĞRETMENLER İZİNLİ, 23 NİSAN ETKİNLİĞİ YOK

Heyet, çocuk bahçesi şeklinde çim ve salıncakların bulunduğu bahçede ilk olarak çocuklar ve aileleriyle bir araya geldi. Burada ailelerin sorunlarını dinleyen CHP heyeti, çocuklarla bir süre oyun oynadı. Bu sırada Mihriban isimli çocuk Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gözlüğünü alarak uzun süre genel başkanın gözlüğüyle oynadı. Hazar dışındaki çocukların aileleriyle vakit geçirdiği iki yaşındaki Hazar’ın ise bir infaz koruma memuruyla oynadığının fark edilmesi üzerine Hazar’ın annesinin dışarı çıkamadığı bu nedenle aynı yaşlarda bir çocuğu da bulunan infaz koruma memurunun kendisiyle ilgilendiği bilgisi, yetkililer tarafından verildi. Çocuklara 23 Nisan’a özel bir etkinlik yapılamadığı, buna gerekçe olarak da öğretmenlerin izinli olduğu bilgisi heyete verildi. Ancak yetkililer tarafından bu hafta çocuklara trombolin, palyaço, yetenek yarışması gibi etkinlikler yapılacağı belirtildi.

MAHKÛMLARLA DA İLGİLENİLDİ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret sırasında mahkûmların sorunlarıyla da tek tek ilgilendi, hukuki destek talep eden mahkûmlara yardımcı olacağı sözünü verdi. Aynı şekilde, kurmaylarına cezaevi koşullarından kaynaklanan sağlık sorunlarının çözülmesi konusunda mevzuattan kaynaklanabilecek konuların hükümet yetkililerine iletilmesi talimatını verdi. 29 yaşındaki Ö.A. isimli kadının kucağındaki çocuğu gören Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun; “İlk çocuğun mu'' sorusuna, “6’ncı'' cevabını veren mahkûm, diğer 5 çocuğunun dışarıda olduğunu ve bu konuda destek talebini iletti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bu talebi not ederken, “Ben de 7 çocuklu bir aileden geliyorum'' dedi.

cezaevi-kilicdaroglu.jpg

BRIFING ALINDI

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, cezaevi müdüründen, Adalet Bakanlığı yetkilisinden çocukların sağlık, beslenme ve eğitimleri hakkında brifing aldı. Madde bağımlısı annelerin çocuklarının da madde bağımlısı olarak doğduğu bu nedenle görmesi gereken tedavi hakkında CHP heyetine bilgi verildi. 

SEÇİM BİLDİRGESİ TALİMATI

CHP heyetine, Türkiye’de mevzuat gereği 0-6 yaş arası çocukların anneleriyle birlikte cezaevinde kaldığı bilgisi verildi. Ancak üniversitelerin yaptığı bazı bilimsel araştırmalarda 3-6 yaş arası çocukların cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalmalarının fiziksel ve cinsel kimlik gelişimleri açısından sakıncalı olduğu ifade edildi. Uzmanlar, ilk kez erkek gören çocukların olduğu ve bunların erkek personelden korktuklarını, anlattı. Uzmanlar, Avrupa’da 3 yaşın üzerinde çocukların cezaevine alınmadığı bilgisini verirken, Almanya başta olmak üzere çoğu AB ülkesinde 3-6 yaş arasındaki çocukların devlet himayesinde özel eğitime tabi tutuldukları, belli aralıklarla anneleriyle görüştükleri bilgisi verildi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da kurmay heyetine, “Bu konuyu çalışalım. Yasal düzenleme teklifini iletelim ve gerekirse seçim beyannamesine koyalım. Bu konuda devletin tam güvence sağlaması gerekir'' talimatını verdi.

ANNELERİN SORUNLARI ORTAK

23 Nisan nedeniyle Cezaevi ziyaretini organize eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi de Cezaevinde Anneleriyle Kalan Çocuklar konusunda daha önce 3 rapor hazırladığını ifade ederek, ''Sincan’da yaklaşık 50 çocuğun annesiyle birlikte kaldığı bilgisi bizlere verildi. Bu çocuklarımız ve bazı annelerle birkaç saatliğine de olsa güneşli, açık havada bir araya gelme imkânımız oldu. Sorunlarını ilk ağızdan dinleme fırsatı bulduk. Henüz 35’ine yeni girmiş, 6 çocuk sahibi anneler var burada. 5 çocuğu dışarıda, 1 çocuğuyla birlikte içerideler. Aynı soyadı taşıyan, aynı aileden anneler olduğunu da gördük. Tüm annelerin sorunları ve istekleri ortak. Koğuşlarda kendileriyle kalan çocukların kafasında “baba'' figürü oluşmadığını ve gördükleri her erkeğe “baba'' dediklerini ifade ediyorlar. Çocuklarının gelecekleri için endişe ediyorlar. Çocuklarının daha fazla etkilenmemesini istiyorlar. Öte taraftan Sincan Cezaevinde çocuklara yaş gruplarına göre özel yemek menüleri hazırlandığını ifade ettiler. Beslenme ve Hijyen konusuna biz de önem veriyoruz. Büyüme çağında olan bu çocukların sağlık bir ortamda büyümeleri ortak isteğimiz. Cezaevi yetkilileri tarafından bu konuya özel önem verildiği ve özen gösterildiği ifade edildi.'' dedi.  

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem