Kılıçdaroğlu 15 Temmuz sonrası toplanan 309 milyon nerede demişti: Bakanlıktan 'bekleme' yanıtı

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz sonrası toplanan 309 milyon nerede demişti: Bakanlıktan 'bekleme' yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan kampanya çerçevesinde ‘şehit yakınları ve gaziler için

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan kampanya çerçevesinde ‘şehit yakınları ve gaziler' için toplanan 309 milyon lira’nın akıbetinin bilinmediğini söylemesinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önce İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği başvurunun durumu geri çekilerek “beklemeye alındı” şeklinde değiştirildi.

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların yakınları ve gaziler için dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından başlatılan destek kampanyası kapsamında toplandığı açıklanan 309 milyon TL tutarındaki paranın akıbeti belirsizliğini koruyor.

CHP’Lİ EMİR ARAŞTIRDI

Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP Ankara Milletvekili Murat Emir; söz konusu paranın değerlendirilmesi amacıyla kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nı mercek altına almıştı. Emir’in araştırmasında vakfın resmi adresinin boş çıkması üzerine CHP, bu kez de Bilgi Edinme Yasası kapsamında CİMER’e resmi bir başvuru yaptı. Başvuruda, vakfın yönetim kurulu üyelerinin kim olduğu, vakfın adresinin ne olduğu, şehit aileleri ve gazilerin başvurularını nereye yapabileceği soruları yöneltildi. 15 Ekim’de yapılan başvuru aynı gün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sevk edildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bünyesinde kurulan vakıfla ilgili soruları yanıtlamak yerine, 17 Ekim tarihinde söz konusu soruları İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. Kılıçdaroğlu’nun 22 Ekim tarihindeki grup toplantısında, söz konusu vakfın adresinde olmadığını açıklaması üzerine, resmi sistemde İçişleri Bakanlığı’na gönderilen başvuruyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aynı gün ilginç bir işlem gerçekleştirildi.

CİMER’e yapılan başvuruda 17 Ekim tarihinde İçişleri Bakanlığı’na gönderilen başvurunun durumu, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından 22 Ekim’de bu kez, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yazışma ve değerlendirme süreci nedeniyle beklemeye alındı olarak” değiştirildi.