Kim Jong-un Güney Kore görüşmesini iptal etti

Kim Jong-un Güney Kore görüşmesini iptal etti

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, iyileşen ilişkilere rağmen ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını 'provokasyon' olarak niteleyerek Güney'le yüksek düzeyli müzakereleri askıya aldı. Pyongyang ayrıca Kim Jong-un ile ABD...

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, iyileşen ilişkilere rağmen ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını 'provokasyon' olarak niteleyerek Güney'le yüksek düzeyli müzakereleri askıya aldı. Pyongyang ayrıca Kim Jong-un ile ABD Başkanı Trump arasında planlanan zirveyi de iptal etmekle tehdit etti.

Sputnik'in Güney Kore haber ajansı Yonhap'a dayandırdığı habere göre, Güney Kore ve ABD arasında devam eden 'Max Thunder' adlı ortak askeri tatbikatı Kuzey tarafı 'provokasyon' olarak niteledi.

Nisan ayında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti  lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasındaki görüşmenin devamı olan ve yarın sınırdaki Panmunjom ateşkes köyünde yapılması planlanan yüksek düzeyli görüşmeler askıya alındı.

'KASITLI BİR ASKERİ PROVOKASYON'
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti resmi haber ajansı KCNA'dan yapılan açıklamada ise, "Güney Kore'de yapılan ve bizi hedef alan tatbikat Panmunjom Deklarasyonu'na karşı alçakça bir meydan okuma ve Kore Yarımadası'ndaki olumlu siyasi gelişmeye karşı kasıtlı bir askeri provokasyon" dendi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ayrıca 12 Haziran'da Singapur'da Kim ile ABD Başkanı Donald Trump arasında planlanan tarihi zirvenin iptal olabileceği uyarısında da bulundu.

 ABD'YE UYARI
KCNA'nın açıklamasında "ABD aynı zamanda Güney Koreli yetkililerle birlikte yürütülen bu provokatif askeri kargaşanın ışığında planlanan ABD-Kuzey Kore zirvesinin kaderi hakkında dikkatle düşünmelidir" ifadelerine yer verildi.

İki hafta sürecek tatbikat cuma günü başlamıştı. Yonhap'a göre tatbikata 100 adet savaş uçağı katılıyor.

Dün Güney Kore ordusu Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer deneme alanını kapatma planının planlanandan ileride gerçekleştiğini duyurmuştu. Kuzey Kore'nin zirve öncesi bu adımı Yarımada'daki sorunların çözümü çabaları konusunda önemli bir adım olarak algılanmıştı.