Kimsesizler Mezarlığı'ndan çıkartılıp ülkelerine gönderildiler! Van'daki faciadan gelen son haberler

Kimsesizler Mezarlığı'ndan çıkartılıp ülkelerine gönderildiler! Van'daki faciadan gelen son haberler

Van Gölü’ndeki tekne faciasında 61 mültecinin cesedine ulaşıldı. Cenazelerden 21’inin ailelere ulaşılamamıştı. Defin sürecinde yasal prosedürler nedeniyle ailelerine ulaşılamayanlar kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilisi, kimsesizler mezarlığına defnedilen mültecilerin bir kısmının mezarlarından çıkarılarak ülkelerine gönderildiğini belirtti.

Mültecileri taşıyan teknenin batmasının ardından cansız bedenlerine ulaşılan 21 mülteci kimlik tespiti yapılmadığı için kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

 Jurnal Türkiye'den Onur Dalar'ın haberine göre; Van’dan ulaşılan kaynaklar tekne faciasında hayatını kaybeden mültecilerden Kimsesizler Mezarlığı’na defnedilenlerin bir kısmının Afganistan ve Pakistan konsolosluklarının talebi üzerine tekrardan ülkelerine gönderildiğini ifade etti. Van’da mültecilere taşıtan teknenin batmasından sonra Adli Tıp araştırmalarında bulunan ve bir rapor hazırlayan Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerinden Avukat Jindar Uçar konuya ilgili olarak Jurnal Türkiye’ye bilgi verdi.

İran Konsolosluğu’nun teknede hayatını kaybeden vatandaşları için sürecin başından beri duyarsız olduğunu söyleyen avukat Jindar Uçar; Afganistan Konsolosluğu’nun sürecin başında duruma müdahil olduğunu, Pakistan Konsolosluğu’nun ise bir kaç gün sonra Türkiye’den yetkililer ile iletişime geçtiğini belirtti. Uçar, Kimsesizler Mezarlığına defnedilen mültecilerin defin yerlerinden tekrardan çıkarılarak ülkelerine gönderildiği yönündeki bilgiye dair olarak böyle bir durumun çok muhtemel olduğunu, konsolosluklar arasında karışan bir cenaze dahi olduğunu, Adli Tıp Kurumu’nun konuya dair gerekli bilgileri kamuoyu ile paylaşmadığını ifade etti.

VAN MEZARLIKLAR MÜDÜRLÜĞÜ DOĞRULADI: 16 CENAZE GERİ GÖNDERİLDİ

Konu ile ilgili bilgi almak için bugün ulaştığımız Van Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilisi durumu doğruladı. Bugün 1 cenazesinin daha defin yerinden çıkarılarak ülkesine gönderileceğini söyleyen yetkili, öncesinde 16 cenazenin defin yerlerinden çıkarılarak ülkelerine gönderildiğini söyledi.

Konuştuğumuz yetkili durumun hayatını kaybeden mültecilerin ülkelerine ait konsoloslukların geç hareket etmesinden kaynaklandığını, 15 gün sonra kimlik tespiti yapılamadığı için defin işlemini gerçekleştirmek zorunda olduklarını ifade etti. Görüştüğümüz yetkili konsoloslukların geç hareket etmesi ya da hiç umursamaması yüzünden bu olaydan önce de çok kez defnedilen mültecilerin defin yerlerinden çıkarılıp çok kez ülkelerine geri gönderildiğini, hatta aylar sonra bile bunun olabildiğini, durumun normalleştiğini söyledi.

Etiketler :