Kimyasal provokasyonunda yeni aşama: Suriye’nin hava üssü füzelerle vuruldu

Kimyasal provokasyonunda yeni aşama: Suriye’nin hava üssü füzelerle vuruldu

Suriye Devlet Televizyonu SANA, Humus’ta bulunan Tiyas Üssü’nün (T-4) füzeler ile bombalandığını duyurdu. Gelişmeleri canlı yayında aktaran SANA, çok sayıda Suriyeli askerin hayatını kaybettiğini beli

Suriye devlet haber ajansı SANA, Humus kenti yakınlarında bulunan askeri üsse yönelik T-4 tipi füzelerle saldırı düzenlendiğini, olayda çok sayıda asker ve sivilin öldüğünü bildirdi. saldırı sırasında Suriye Hava Savunma Sistemleri’nin devreye girdiğini ve 8 füzenin düşürüldüğünü duyurdu. İlk gelen bilgilere göre 12’den fazla Suriyeli askerin hayatını kaybettiği, 30’dan fazla askerin ise yaralı olduğu belirtiliyor.

Saldırının kim tarafından düzenlendiği henüz bilinmemekle beraber, Suriyeli yetkililer ilk önce ABD’yi sorumlu tutmuştu ancak şu an saldırının İsrail tarafından düzenlenmiş olabileceği belirtiliyor.

ABD’DEN AÇIKLAMA
Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Suriye’de düzenlenen saldırılardan ABD’nin sorumlu olmadığı aktarıldı.

Rusya:İsrail uçakları saldırdı
Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin merkezinde yer alan T-4 ismiyle de anılan Tayfur askeri havaalanına İsrail uçaklarının Lübnan’ın hava sahasından saldırdığı belirtildi.
Açıklamaya göre, Suriye’nin hava savunma sistemleri İsrail uçaklarından fırlatılan 8 füzeden beşini vurdu, askeri havalananına sadece 3 füze isabet etti.
Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "9 Nisan’da (TSİ) 03.25 ila 03.53 saatleri arasında İsrail hava güçlerine ait iki F-15 uçağı Suriye’nin hava sahasına girmeden, T-4 havaalanını Lübnan topraklarından sekiz güdümlü füze ile vurdu. Güdümlü füzelerden beşi Suriye’nin hava savunma sistemleri tarafından imha edildi."
İsrail uçaklarından fırlatılan diğer üç füzeninse askeri havaalanının batı yönünde yer alan kısmına isabet ettiği belirtilen açıklamada, söz konusu saldırıda Suriye’deki Rus askeri danışmanların ölmediği ya da yaralanmadığını kaydedildi.
 

KİMYASAL SALDIRI TEZGAHI
Suriye Ordusu’nun Suriye topraklarındaki ilerleyişi ve bölgeyi silahlı cihatçı gruplardan temizlemesi devam ederken, cihatçı gruplar yine geçtiğimiz günlerde “kimyasal silah” provokasyonu yapmaya başladı.

Bu iddialar cihatçılarla ilişkili gruplar tarafından dile getirilirken, Suriye Devleti de söz konusu iddialara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, teröristleri durdurmak için bu adımların atılmasına gerek olmadığı belirtilirken, bu iddiaların İslam Ordusu (Ceyş-ül İslam) bağlantılı gruplar tarafından üretildiği belirtildi. Açıklamada aynı zamanda Suriye Ordusu’nun “hızlı ve kararlı ilerleyişini” engelleme amacı taşıdığı da ifade edildi.

Cihatçıların yaşadığı zorunlu geri çekiliş devam ederken ABD Dışişleri Bakanlığı, kimyasal silah kullanımı iddialarının doğru olmasının, “uluslararası toplumun” müdahalesini gerekli kılacağını ifade ederek söz konusu iddiaların ortaya atılmasının ardındaki gerçek sebebin Suriye’ye müdahale olduğunu ortaya koymuş oldu ve Suriye’ye yönelik emperyalist müdahale göz göre göre geldi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem