Kırıkkale ve Sivas'a şap hastalığına karşı tedbir amaçlı hayvan giriş çıkışı yasaklandı

Kırıkkale ve Sivas'a şap hastalığına karşı tedbir amaçlı hayvan giriş çıkışı yasaklandı

Kırıkkale ve Sivas'a şap hastalığı tedbirleri kapsamında hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığı, hayvan pazarlarının kapatılmış olduğu bildirildi.

Kırıkkale ve Sivas'a şap hastalığı tedbirleri kapsamında hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığı, hayvan pazarlarının kapatılmış olduğu bildirildi.

Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden meydana getirilen açıklamada, ilde 64 bin büyükbaş, 175 bin de küçükbaş hayvan bulunmuş olduğu açıklandı.

İlkbahar şap aşılama kampanyası dahilinde meydana getirilen çalışmalarda, il genelinde şap hastalığının tespit edilmediği ve aşılama kampanyasının devam etmiş olduğu aktarıldı.

İlde hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınarak Şap Hastalığı Yerel Sağlık Komisyonu oluşturulduğu bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Ayrıca, hayvan sağlığı zabıtası komisyon sonucu alınarak ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilmiştir. Komisyon sonucu gereği il içi ve il dışı hayvan hareketlerinin durdurulmasına, baytar sıhhat raporu düzenlenmemesine, hayvan pazarının kapatılmasına, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı hayvan hareket ve sevklerinin muaf tutulmasına, bakanlık çalışanının, zabıta ve kolluk kuvvetlerinin işbirliğiyle yol kontrollerinin sıklaştırılmasına, işletmelerde ve yol kontrolleri denetimlerinde belgesiz yada belgesindeki özelliklere uymayan hayvan sahipleri hakkında yasal işlem yapılmasına karar verilmiş olup, kararlar ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmıştır."

Sivas

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden meydana getirilen açıklamada da ülke genelinde SAT-2 serotipi şap hastalığının yayılım gösterdiği açıklandı.

Bu çerçevede çeşitli tedbirlerin alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hastalığın ilimizde de yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla lüzumlu tedbirler alınarak hayvan hareketleri kesim, ithalat ve ihracat haricinde yasaklanmış bulunmaktadır. İlimizde bulunan tüm hayvan pazarları kapatılmıştır. Aksi durumda kolluk kuvvetleri tarafınca 46 bin 159 lira cezai işlem uygulanacaktır. Şap aşılama çalışmalarımız da devam etmektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.