Kırşehir’de töre cinayeti

Kırşehir’de töre cinayeti

Türkiye, hâlâ töre cinayetlerine kurban vermeye devam ediyor.

Kırşehir’de evden kaçan kızlarını ve evlendiği genci işkence ederek öldüren aynı aileden 8 kişiye dava açıldı. Zanlıların ‘töre yüzünden tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, 2020’de işlenen cinayetin detayları iddianamede ortaya çıktı. Vildan, Diyarbakır’dan Kırşehir’e göç eden bir ailenin 8 çocuğundan biriydi. Doğduğunda amcasının ‘Paşa’ lakaplı oğlu Resul İnce ile ‘beşik kertmesi’ yapıldı. Daha 18 yaşındayken de dini nikâhla birlikte yaşamaya zorlandı. Kısa süre sonra aralarında anlaşmazlıklar çıktı. Vildan, bir süre sonra Kaman’da yaşayan Osman Çelik ile tanıştı. Sonra evden kaçtı.

Vildan, ara sıra küçük kardeşi Berfin’i arayıp bilgi alıyordu. Bir sefer annesiyle de konuştu. Annesi Kadriye İnce ve ablası Hatice “Baban çok hasta, seni affedecek” diyerek onu yanlarına gelmeye ikna ettiler.  Osman ve Vildan, Kaman’a geldiler. Ailenin yaşadığı köye gittiler. Eve girer girmez baba Veysi İnce’nin elini öpmek istediler. Baba ikisini de reddetti. Bu sırada içeriye Ramazan ve Resul (Paşa) İnce girdi. Ellerinde kalın sopalar vardı. Osman’a vurmaya başladılar.

Akşam, Osman ve Vildan’ı ormana götürdüler. Vildan’ın eline bir tabanca verip “Osman’ı vur” dediler. Vildan “Kolum ağrıyor” diyerek Osman’a ateş etmeyi kabul etmedi. Bunun üzerine Paşa tabancayı aldı ve önce Vildan’a üç el ateş etti. Ardından da Osman’ı 6 kurşunla vurup öldürdü. Cesetleri orada bırakıp köye döndüler. Baba Veysi İnce, anne Kadriye İnce’ye “Onları öldürdük” dedi ve olanları anlattı. Anne Kadriye İnce, “Keşke cesetleri suya atsaydınız” dedi.

Savcılık Vildan’ın annesi, babası, ağabeyi, ablası, amcasının oğlu ve imam nikâhlı eski kocasının da aralarında olduğu 8 kişiye dava açtı. ‘Töre saikiyle tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırılmalarını istedi. Dava güvenlik sebebiyle Kırşehir’den Uşak’a nakledildi. 

3. Sayfa