Kitap okudukları ve manevi rehberle görüşmedikleri için tahliye edilmediler!

Kitap okudukları ve manevi rehberle görüşmedikleri için tahliye edilmediler!

Isparta’da üniversite öğrencisiyken katıldıkları basın açıklamaları gibi gerekçelerle “örgüt üyeliğinden” cezalandırılan Didar Boza, Mervenur İşleyici ve Ceylan Bozkurt, şartlı tahliye edilmelerine bir gün kala, çeşitli gerekçelerle tahliye edilmediler.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, Isparta’da üniversite öğrencisiyken katıldıkları basın açıklamaları gibi gerekçelerle “örgüt üyeliğinden” cezalandırılan Didar Boza, Mervenur İşleyici ve Ceylan Bozkurt, şartlı tahliye yasasına göre 9 Ocak’ta tahliye edileceklerdi.

Ancak öğrenciler, tahliyelerine bir gün kala, hapiste kalmaya devam edeceklerini öğrendiler.

Öğrencilerden Didar Boza’ya tebliğ edilen İzmir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın 7 Ocak 2021 tarihli kararında, tahliyelerinin “uygun görülmediği” ifade edildi.

‘’PİŞMANLIK YAŞAMADI’’

Söz konusu kararda, öğrencilerin çeşitli nedenlerle tahliye edilmediği belirtildi.

Bunlarda biri öğrencilerin pişmanlık yaşamaması olarak gösterildi.

Kurulda bulunan psiko-sosyal yardım servisi raporunda, Didar Boza’nın “suçunu kabul etmediği, yaptığı eylemin suç teşkil ettiğini düşünmediği, pişmanlık yaşamadığını ifade ettiği” belirtildi.

‘’TOPLUMLA BÜTÜNLEŞMESİ HAKKINDA KANAAT OLUŞMADI’’

Tahliye durdurmaya gösterilen gerekçelerden biri de Boza’nın “örgüt mensuplarının bulunduğu koğuşta kalması” oldu.

Yönetim servis raporunda, “toplumla bütünleşmesi hususunda müspet bir kanaat oluşmadığı tespiti yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

‘’57 KİTAP OKUDU, MANEVİ REHBERLE GÖRÜŞMEDİ’’

Ayrıca, Eğitim ve Öğretim Servisi raporunda da Didar’ın “manevi rehberle” görüşmediği ve kitap okuduğu şu ifadelerle belirtildi:

“Kurum kütüphanelerinden veya ailesiyle ziyaretçileri tarafından gönderilen toplam 57 kitap okuduğu, kurs veya manevi rehberlik faaliyetlerine yönelik bir talebi bulunmadığı saptaması yapılmıştır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

GENEL