Kitaplar raflara giremiyor! ‘Yayıncılığın sonunu getirir…’

Kitaplar raflara giremiyor! ‘Yayıncılığın sonunu getirir…’

Tekin yayınevi sahibi Elif Akkaya, D&R’ın 'şirket itibarını düşürdüğü' gerekçesiyle açtığı dava ile ilgili konuştu, "yayıncılığın sonunu getirir" dedi.Birgün'de Burak Abatay'a konuşan Akkaya, D&R’ın kendilerine...

Tekin yayınevi sahibi Elif Akkaya, D&R’ın 'şirket itibarını düşürdüğü' gerekçesiyle açtığı dava ile ilgili konuştu, "yayıncılığın sonunu getirir" dedi.

Birgün'de Burak Abatay'a konuşan Akkaya, D&R’ın kendilerine dava açmasının, yayıncılıktaki tekelleşme problemini de büyüteceğini düşündüğünü belirterek, “Bu çok acı bir şey. Bütün sektörlerde sorunlar olur ve bunlar bir şekilde çözülür. Bu şekilde ancak aramızdaki bağ kopar dedi.

Bir kitap nasıl okunur? Hangi koşullarla raflarımıza konur? Yazar kaleme alır, yayınevine teslim eder, düzeltmeni, editörü üzerine çalışır. Kitap matbaaya gider. Baskısı olur. Dağıtıcı firma kitapevlerine dağıtır ve bizler de ya kitapevlerinden ya da internet satışlarından satın alırız kitabı. Bu, her zamanın en bilinen ticari zincirlerinden birisidir.

Yayınevleri de, dağıtıcı firmalar da, kitapevleri de paralarını böyle kazanır, yazarlarına, editörlerine de paralarını bu koşullarla verir. Ama Türkiye’de geldiğimiz noktada hala çok sayıda yayınevi, yazar, editör ve düzeltmen varken, bir dağıtıcı firma ve de neredeyse bütün ülkeyi çevrelemiş bir zincir market ağı var. O da D&R. D&R 1997 yılında açılmış, geçtiğimiz yıl sahibi olduğu Doğan Holding bünyesinden de AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen Turkuvaz Müzik Kitap Mağ. Paz. AŞ.’ye satıldı. Bununla beraber de olanlar oldu. Çok sayıda kitabın eskisi gibi raflara girememesi, muhafazakar yazarların öne çıkarılması gibi birçok şeyle karşı karşıya kalındı.

30 Mayıs 2018’de Tekin Yayınevi, Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’ün bir paylaşımına cevaben, “Sayın Kenan Kocatürk; Bugün sosyal medyada paylaştığınız mesaj üzerine ekleme yapmak istedik İbrahim Kaboğlu, Zeynep Altıok ve Orhan Gökdemir’in Nisan ayında raflarda yer alan bu kitapları hala -ısrarla yürüttüğümüz görüşmelere rağmen- @DRdunyasi mağazalarına alınmadı. Duyurulur” paylaşımını yaptı. D&R ise bu paylaşımı şirket itibarını düşürdüğü gerekçesiyle Tekin Yayınevi’ne 50 bin TL’lik bir dava ile cevap verdi. Dava hakkında ilk duruşmasında görevsizlik kararı verildi ve Ticaret Mahkemesi’ne gönderildi. Şimdi yeni davanın duruşması için tarih bekleniyor.