Kızılay, AK Partili belediyeye taksi durakları yapmış

Kızılay, AK Partili belediyeye taksi durakları yapmış

Kızılay, AK Partili Ümraniye Belediyesi'ne de taksi durakları yapmış. TEB’in şartlı bağışıyla meydana getirilen duraklara ATM de konulmuş.

İstanbul Ümraniye'de 2019 mahalli seçimlerinde Belediye Başkan talibi İsmet Yıldırım, taksi duraklarını yenileyeceğini söylemiş oldu. Ümraniye Belediyesi'nin 2020 senesinde yenileme için tüm taksicilerden 10 bin TL istemesi taksicilerin tepkisini çekti. BirGün'den Kayhan Ayhan'ın haberine nazaran, Bir süre sonrasında ise taksi duraklarının yapımına başlandı ve 8 Nisan 2021 tarihinde Ümraniye Belediyesi resmi web sitesi üstünden 5 mahallenin taksi durağını yenilediğini, 1 mahallede durak inşaatının devam ettiğini duyurdu. Taksi duraklarının üstünde Ümraniye Belediyesi logosunun yanında Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi’nin logosunun bulunduğunu fark eden yurttaşlar, mevzuyu toplumsal medyada gündeme getirdi.

Ümraniye Kent Savunması sözcüsü Bulut Okuducu bağışı yapanın Türk Ekonomi Bankası (TEB) bulunduğunu belirterek, "Bu banka niçin bağış yaparak taksi durağı yaptırıyor sorusunun cevabı Ümraniye Belediyesi'nin Web sitesinde duyurduğu ATM'li taksi durağı projesinde karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

‘Vergi kaçırılıyor’

"Kişi ya da kurumlar Kızılay’a yapmış olduğu bağışın tamanını, ödeyeceği vergi matrahından düşebiliyor" diyen Okuducu, "Bu şirket değişik bir kuruma bağış yapsaydı yalnız o yıla ilişik kurum kazancının yüzde 5’ine kadar olan kısmını vergiden düşebilecekti. Kızılay üstünden yapmış olduğu şartlı bağış ile devlete ödenecek verginin tamamı Ümraniye Belediyesi’ne aktarıldı. Daha ilkin Ensar Vakfı’na benzer yöntemle bağış yapılmış Kızılay Başkanı’nın vergi kaçırma farklıdır, ‘vergiden kaçınma’ farklıdır yorumu uzun süre konuşulmuştu. Bu yöntemle, ilişkide olduğu şirketlerin devlete ödeyeceği vergiyi Ümraniye Belediyesi’ne aktarılması sağlandığı benzer biçimde ihalenin istenilen şirkete verilmesinin önü açılıyor. Yani banka devlete vergi vereceğine bunu belediyeye aktarıyor ve karşılığında taksi duraklarına ATM koyuyor. Devletten vergi kaçırılıyor" şeklinde konuştu.

Okuducu, “Kızılay bu milletin kurumudur. Ümraniye Belediyesi’ne taksi durağı yapılması için vergi pozitif yanları sağlanılan aracı kurum değildir. Belediyelerin yada şirketlerin paravanı olarak kullanılamaz. Bunu kabul etmek mümkün değil. 150 senelik bir zamanı olan Kızılay’ın depreme niçin hazırlıklı olmadığını yalnız bu örnekten bile anlayabiliriz. Kızılay'ın görevi taksi durağı yapmak mıdır?” diye ifade etti.

Etiketler :