KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Meclisi'nin 'Enosis' kararına yanıt

KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Meclisi'nin 'Enosis' kararına yanıt

KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Meclisi'nin 'Eno... KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Akıncı, Pakistan’daki 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'nin ardından uçakta AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Akıncı,...

KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre Cumhurbaşkanı Akıncı, Pakistan’daki 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi'nin ardından uçakta AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Akıncı, kapsamlı çözüm müzakereleri devam ederken Rum Temsilciler Meclisinin okullarda "Enosis'in kutlanması" kararı almasını adadaki çözüm çabalarının ruhuna aykırı bir tavır olarak nitelendirdi.

 
Cumhurbaşkanı Akıncı, 22 aydır devam eden müzakerelerde ciddi adımlar atıldığını ancak Rum tarafının artık sona doğru yaklaşıldığının düşünüldüğü bir süreçte, hala atması gereken adımları atmadığını belirterek şunları söyledi:
 
“Rum halkını çözüme hazırlayacak adımları atmaktan uzak duruyorlar. Rum tarafı, Kıbrıs Türk Halkı’nın siyasi eşitliğinin simgesi olan hususlarda tutuk davranıyor ve karşı tavır belirliyor. Güneyde gelecek yıl şubat ayında yapılacak seçimlerin gölgesi, çok erken müzakere süreci üzerine düştü. Meclislerinde geçen günlerde kabul ettikleri Enosis’i okullarda anmak, kutlamak yönündeki karar da aynı nedenle alındı.''
 
Cumhurbaşkanı Akıncı, söz konusu kararı eleştirerek, “Tarihi değiştiremeyiz ama geleceği doğru şekillendirmek istiyoruz. Bunu da tarihte yapılan yanlışları derslerde anlatarak yapabiliriz. Enosis’i kutsayarak değil. Çünkü Enosis Kıbrıs’taki bütün kötülüklerin anasıdır. Enosis yitirilen binlerce canın sebebidir.'' diye konuştu.
 
Rum Temsilciler Meclisi'nin okullarda "Enosis'in kutlanması" kararının geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan Akıncı, “Aksi takdirde müzakerelerin bir anlamı kalmıyor. Müzakere yapıp anlaşma ortaya çıkarıp onu imzalamak işin ilk adımı. Asıl önemli olan o anlaşmayı nasıl yaşatacağız? Onu da adada barış kültürü geliştirerek yapabiliriz. Bu geri çekilmeden masaya oturmanın bir anlamı var mı?'' değerlendirmesinde bulundu.
 
''SİYASİ EŞİTLİK TEMELİNDE YENİ BİR ORTAKLIK İSTİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının “Kıbrıslı Türkler azınlık olduğu halde çok imtiyaz veriyoruz. Onlar buna karşılık vermiyorlar.'' iddiasına  “Tam 54 yıldır hakları olmayan bir imtiyazı tek başlarına kullanıyorlar. Kıbrıs Türk halkı, yönetimde hakkı olmasına rağmen bugün izolasyon altında. Onlar asıl uluslararası imtiyazı kullanıyorlar. Biz, siyasi eşitlik içinde yeni bir ortaklık istiyoruz. Siyasi eşitlik içinde azınlık çoğunluk kavramına yer yoktur. Siyasi eşitlik her organda sayısal eşitlik talep etmedik. Mesela yargıda, senatoda eşit olacak.'' yanıtını verdi.
 
AB'nin 12 yıl önce bir hata yaptığına değinen Akıncı, “AB, 12 yıl önce yaptığı hatanın bir şekilde düzeltilmesini görmek istiyor. Adadaki taraflar arasında sınır sorunu böyle kaldığı sürece kendi felsefeleri ile çelişiyorlar. Sınır ihtilafının çözüldüğünü görmek AB’nin işine gelir.'' yorumunu yaptı.
 
''TÜRK TOPRAKLARI RUMLARA VERİLECEK’ İDDİASI

Akıncı, müzakereler esnasında yapılan “Türk toprakları Rumlara verilecek'' eleştirilerine dair, “Toprak müzakerelerin son safhasını oluşturuyor. Annan Planı’nda da toprak düzenlemesi vardı. Kıbrıs’ta bir çözüm olacaksa biz o çözümde siyasi haklarımızı alacağız, toprakta da bir düzenleme olacak.'' şeklinde konuştu.
 
“Rum tarafı eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşayacağımız, karşılıklı kabul edilebilir bir modeli kabul ederlerse o zaman Kıbrıs’ta her şeyi düzenleyecek bir formül bulmak için son aşamada çalışmamızı yapacağız.'' diyen Akıncı, şunları kaydetti:
 
“Nasıl ki Rumlar ''bütün Türk askerleri adayı terk edecek’ argümanı ile bir yere varamazsa biz de tek karış toprak verilmez argümanıyla bir yere varamayız. Son tahlilde siyasi eşitliğimizi ve güvenliğimizi temin ettiğimizi gördüğümüz noktada uzlaşmaya gideceğiz. Mümkün olan en az sayıda insanımızı yerinden oynatacak formülleri bulmaya çalışacağız. Bir miktar insan yerinden edilecekse, şu anda ikamet ettikleri yerin muadili ya da ondan daha iyi koşullarda konut ve iş imkanı sağlanmadığı sürece tek bir kişi bile yerinden edilmeyecek. Bu hususları içermeyecek bir anlaşmayı biz halkımızın önüne götürmeyiz.''
 
KIBRIS’IN ENERJİ KÖPRÜSÜ OLMASI

Akıncı, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz rezervlerinin doğrudan Avrupa’ya ulaştırılmasına ilişkin, söz konusu gaz kaynaklarının Kıbrıs’ta tarafların ve bölge ülkelerinin kazançlı çıkabileceği bir alan olduğuna işaret etti. Bununla birlikte, Akıncı, “Eğer Ada’da çözüm ve uzlaşma olmazsa buradaki doğal gaz yatakları bir gerginlik unsuru olacak. Bizi yeni tartışma ve çatışmalara götürecek. Uzlaşma olur ise yeni işbirliği alanları doğacak.'' şeklinde konuştu.
 
“Kıbrıs’taki doğal gaz yatakları bizim de hakkımızdır'' diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs’ın güneyinden bir enerji koridoru barışa hizmet eder. 12 yıl önceki AB dinamiği yerine bu dinamik bize daha çok yardımcı olabilir'' şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Akıncı, benzer şekilde, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın deniz altından elektrik kablolarıyla bağlanmasının planlandığını belirterek, “Bunun yerine İsrail-Kıbrıs-Türkiye güzergahı daha az masraflı ve kolay olur'' dedi.
 
Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun, adada barış olursa, daha anlamlı hale geleceğini belirten Akıncı, “Kapasite artırılabilir ve güneye de aktarılabilir. Enerji alanında yapılacak işbirliği bölgedeki herkese fayda sağlar. Akıl yolu budur. Bunun için Kıbrıs’ta çözüm şart'' ifadelerini kullandı.

"KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Meclisi'nin 'Enosis' kararına yanıt" haberi, 04 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 04 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Dünya kategorisi altında bulunan KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Meclisi'nin 'Enosis' kararına yanıt haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum Meclisi'nin 'Enosis' kararına yanıt 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Dünya konusunda 21 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 19:00 DSÖ gerçeği bir kez daha vurguladı: "Gazze artık bir ölüm bölgesi"
 2. 18:55 2023'te küresel borçlar yeni bir zirveye çıktı: Türkiye'de durum nasıl?
 3. 18:52 Canan Karatay 'IQ yükseltiyor' diyerek önerdi! Her gün birkaç tane yemek beyni geliştiriyor
 4. 18:51 Aşk Hayatıyla İlgili Söylentilere İsyan: Hadise’den Net Tavır
 5. 18:37 Uzman isim saat ve gün vererek uyardı: Kıyıda köşede altını doları olanlar hazır olun
 6. 18:29 Gören herkes Kapadokya sanıyor! Ziyaretçilerini adeta büyülüyor: İşte Türkiye'nin o gizli cenneti
 7. 18:25 Konya'da laikliğe açılan savaş: "yaşasın şeriat" yazılı pankart açıldı!
 8. 18:21 Salçanın küflenmesini önlemek meğer bu kadar basitmiş! Sadece birkaç damlası yetiyor
 9. 18:20 Avukat Feyza Altun'dan 'Gözaltında Rakı' Açıklaması
 10. 18:13 Sıcaklık artışıyla ekolojik denge tehlikede: Toplu ölüm riski artıyor!
 11. 18:09 Ankara'da toplu taşımada unutulan eşyalar uyguna satışa sunulacak! İşte açık artırma tarihi ve yeri
 12. 18:05 TFF resmi olarak duyurdu! Süper Kupa finalinin yeri ve zamanı kesinleşti
 13. 18:01 Süper Kupa heyecanı için geri sayım başladı: TFF tarihi açıkladı!
 14. 17:49 Erkılınç: 'Nitelikli yayınları ve istihdam olanaklarını koruyacağız'
 15. 17:47 Küçük kızın sözleri Gazze'deki krizi özetledi: Her şeyimiz eksik!
 16. 17:44 TİP, Kadıköy'den aday çıkardı
 17. 17:42 Real Madrid'e transfer olacağı söylentileriyle anılan Kylian Mbappe, Barcelona'da görüntülendi
 18. 17:17 Uzmanların dikkat çektiği öneri: Çocukluk çağı kanserlerine karşı propolis
 19. 17:05 Uzman uyardı: Duruş bozukluğu skolyoz işareti olabilir!
 20. 17:02 Uzmanlardan uyarı: Pırasa yerken dikkatli olun!
Dünya Haberleri