KKTC'nin Yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

KKTC'nin Yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar

KKTC'de seçimin galibi Ersin Tatar oldu. Ersin Tatar yüzde 51,94 oy, Mustafa Akıncı da yüzde 48,6 oy aldı.

199 bin 79 seçmen gelecek beş yıl için görev yapacak Cumhurbaşkanını seçimi için oy verdi. KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerde  oylar sayılmaya başlandı. Seçimlerin ikinci turunda Ersin Tatar KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki ikinci turda sandıklar kapandı. Oy sayımına başlandı. KKTC seçimin galibi Ersin Tatar oldu. Ersin Tatar yüzde 51,94 oy, Mustafa Akıncı da yüzde 48,6 oy aldı.

Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de tamamlandı ve oy sayımına başlandı. KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisinin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarıştı.

ERSİN TATAR YENİ CUMHURBAŞKANI

KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 738 sandığın yüzde 98'si açıldı. İlk Başbakan Ersin Tatar yüzde 51,94 oy, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yüzde 48,6 oy aldı. Kalan son 16 sandık seçimin sonucuna etki etmeyecek. Ersin Tatar KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı oldu. 11 Ekim'de yapılan seçimin ilk turunu Tatar oyların yüzde 32,34'ünü alarak birinci, Akıncı ise yüzde 29,80'ini alarak ikinci sırada tamamladı. YSK'nin seçimin ve halk oylamasının kesin olmayan sonuçlarını saat 20.00'ye kadar açıklaması bekleniyor. YSK'den yapılan açıklamada, saat 17.00 itibarıyla ülke genelinde seçime katılım oranının yüzde 61,03 olduğu belirtilmişti. Kayıtlı 199 bin 29 seçmenin bulunduğu seçimde vatandaşlar 738 sandıkta oy kullandı. Kıbrıs Türk halkı, 1974'ten bu yana 10'uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.  

Akıncı konuştu

Mustafa Akıncı basın toplantısı düzenledi.

Akıncı şu ifadeleri kullandı:

Mustafa Akıncı'dan ilk açıklama: Salgın koşulları bizi bugünlere kadar taşıdı. Bugün seçimler noktalandı. Bu seçimlerde yaşananları anlattım. Sayın Tatar’a hayırlı olsun. Bu sonucun çıkmasında rol oynayamları da tebrik ederim. Başarıldı ve bu sonuç elde edildi.

 

Bu olaylar, müdahaleler bir daha yaşanmasın. Kıbrıs Türk halkı buna layık değil. Kimse bu yollara bir daha başvurmasın. Çünkü bunlar tarihimize birer kara leke olarak geçecektir maalesef. Bundan dolayı ne acıdır ki övünç duyacağımız bir şey olmayacak. Ortaya bu sonuç çıktı. Bunu kabullenmek, hayırlı uğurlu olsun demek zorundayız.

Ersin Tatar konuşuyor

Kesin olmayan sonuçlara göre KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs halkına seslendi. Tatar, kendisine oy verenlere ve vermeyenlere teşekkür etti.

Tatar şu ifadeleri kullandı:

Kıbrıs halkı beni bu akşam Cumhurbaşkanı seçmiştir. Halkımıza yürekten teşekkür etmek istiyorum. Oy verenlere de vermeyenlere de teşekkür ediyorum. Amacımız birlik içinde Kıbrıs'ı daha güzel günlere taşımak. Seçimlere katılan diğer Cumhurbaşkanı adaylarına teşekkürler. 

 

Güney Kıbrıs'ta günde 200 vaka çıkarken bizde vaka yok.

Politika