'Koalisyonun onayı olmadan Türkiye'nin uçakları orada uçamaz'

'Koalisyonun onayı olmadan Türkiye'nin uçakları orada uçamaz'

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Irak'ın kuzeyinde bulunan Şengal Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Karaçok Dağı bölgelerindeki PKK hedeflerine hava harekatı düzenlendiğini açıkladı.Şengal bölgesinde, YPG'nin uzantısı...

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Irak'ın kuzeyinde bulunan Şengal Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan Karaçok Dağı bölgelerindeki PKK hedeflerine hava harekatı düzenlendiğini açıkladı.

Şengal bölgesinde, YPG'nin uzantısı olan YBŞ'nin mevzilerine yönelik harekatta 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) yakınlığıyla bilinen Rudaw ise harekatta 5 peşmergenin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığını iddia etti.

YPG, Karaçok’a yönelik harekatla ilgili yaptığı açıklamada, harekat sonucu hayatını kaybedenlerin isimlerinin daha sonra açıklanacağını belirtirken, vurulan yerlerin askeri kurumlar olduğunu doğruladı. YPG'ye göre, TSK'ya ait uçaklar 'Rojava'nın Sesi Radyosu'nu da bombaladı.

PYD'nin lideri Salih Müslim saldırı ile ilgili Sputnik'e yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde YPG mevzilerinin hedef alındığını doğrularken, Karaçok ve çevredeki 4 köyün vurulduğunu ve sivil kayıpların olduğunu iddia etti. Şengal'de de sivil kayıpların olduğunu savunan Müslim, Türkiye’nin Peşmerge ya da YBŞ ayrımı yapmadan, tüm Kürtlere yönelik saldırıda bulunduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin hava harekatı yapmasını beklediklerini dile getiren PYD Eşbaşkanı, "Türkiye zaten her gün köyleri vuruyordu tank ve toplarla. Fakat bunu beklemiyorduk. 26 uçakla saldırı yapacaklarını beklemiyorduk" dedi.

ABD'nin öncülüğündeki Koalisyon Güçleri'nin haberi olmaksızın TSK uçaklarının bölgede uçuş ve harekat düzenleyemeyeceğini belirten Müslim, 'koalisyon açıklama yapmalı' çağrısında bulundu.

Müslim şunları söyledi: "Koalisyonun onayı olmadan Türkiye'nin uçakları orada uçamaz. Koalisyon bir açıklama yapmalı. Saldırı ile ilgili bilgileri var mıydı yok muydu? Bunu nasıl görüyorlar? Açıklama yapmalılar."

TSK'nın düzenlediği harekatın, Rakka operasyonunu da etkileyeceğini savunan Müslim, 'operasyonda krizler çıkabileceğini' savundu.

Dünya