Kobani Davası'nın 13'üncü duruşmasında siyasetçilerin tutukluluğunun devamı istendi

Kobani Davası'nın 13'üncü duruşmasında siyasetçilerin tutukluluğunun devamı istendi

Aralarında eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani Davası’nın 13’üncü duruşması 7'nci gününde ününde Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görülüyor.

Aralarında eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani Davası’nın  13’üncü duruşması 7'nci gününde ününde Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda görülüyor. Savcı kuvvetli suç şüphesi iddiasıyla siyasetçilerin tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı.

Sincan Cezaevi'nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, iddia makamı mütalaasını yazılı olarak sundu.

Sonrasında duruşmaya ara verilirken, bu sırada SEGBİS’ten bağlanan siyasetçiler ile duruşmaya katılan milletvekilleri sohbet etti.

Tutukluluk devam yönünde mütalaa

Aranın ardından mütalaasını özetle açıklayan iddia makamı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) tutukluğuna dair yaptığı başvurusuna, “tutukluluk süresi makul” gerekçesiyle gelen ret cevabını hatırlatarak, kuvvetli suç şüphesi iddiasıyla siyasetçilerin tutukluluk hallerinin devamını talep etti.  

Mahkeme başkanı, mütalaanın cezaevlerindeki tutuklulara tebliği için müzekkere yazıldığını belirtti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı