'Kobani' soruşturmasında ifadeler tamamlandı karar bekleniyor

'Kobani' soruşturmasında ifadeler tamamlandı karar bekleniyor

'Kobani' soruşturması kapsamında gözaltında tutulan HDP'li siyasetçilerin ifadeleri tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan 'Kobani eylemleri soruşturması' kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerine yönelik operasyonda gözaltına alınmış olan 20 siyasetçinin tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemede ifadeler sona erdi. Siyasetçiler hakkında Sulh Ceza Hakimliği’nin vereceği karar bekleniyor. 

AVUKATLARA SEVK NEDENİ BİLDİRİLMEDİ

HDP'li siyasetçilerin avukatları, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk kararına ilişkin siyasetçilerin hangi suçlamalardan sevk edildiğinin kendilerine bildirilmediğini belirtti.

"İŞKENCE BOYUTANA VARDI"

Dün gece saat 23.00'da adliyeye getirilip gece saat 00.00’a kadar savcılık ifadeleri alınan siyasetçilere yapılan uygulama "işkence" olarak tanımlandı. Süreci takip eden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi, sosyal medya hesabından, "18 saattir adliyede olan müvekkillerimizin 03.00 itibariyle tutuklanma talebiyle sulh ceza sorgularının yapılması, işkence ve kötü muamele yasağının ihlali boyutuna varmıştır" açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?

‘Kobani olayları soruşturması’ kapsamında aralarında Ayhan Bilgen ve HDP’li eski milletvekilleri, belediye başkanları ile MYK üyelerinin de olduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Gıda zehirlenmesi sonucu rahatsızlanan gözaltındaki siyasetçilerle görüşen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete getirildiğini, 2 siyasetçinin halen hastanede oldukları bilgisini paylaşmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltında olan Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Gülfer Akkaya, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Altan Tan, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal, Ayhan Bilgen ve İsmail Şengün’ün gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılmıştı. https://tele1.com.tr/7-ilde-kobani-olaylari-operasyonu-82-gozalti-karari-230345/

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika