Kokorece zam geldi!

Kokorece zam geldi!

İstanbul’da bir şiş kokoreç 275 liraya satılırken yarım ekmek kokoreç ise 45-55 lira civarında satılıyor. Zamla birlikte satışlarının yüzde 50 azaldığını belirten kokoreç işletmecileri, “Fiyat söylemekten utanıyoruz” dedi.

AKP iktidarının sebebiyle elektikten temel gıda ürenlerine kadar bir zam fırtınası yaşanıyor. Hızla artan enflasyon ve hayat pahalılığı sebebiyle asgari ücrete yapılan beş bin 500 liralık ‘güncelleme’ açlık sınırının altında kaldı. Türkiye’de yoğun bir şekilde tüketilen sokak lezzeti kokoreç zamlandı. Son dönemde İstanbul’da yarım ekmek kokoreç 45-55 lira, çeyrek kokoreç ise 35 liradan satılıyor.

Kokoreç işletmecileri zamlardan sonra müşterilerinde büyük bir azalma olduğunu dile getiriyor. Bu durumla birlikte, fiyat sorduktan sonra kokoreç almaktan vazgeçen yurttaşların da olduğu belirtiliyor. Kokoreç işletmecileri Cumhuriyet’ten Rengin Temoçin’e konuştu.

“90 LİRAYA VERİYORDUM ŞİMDİ 275 LİRA”

33 yıldır işletmeci olan Cafer Özcan yarım ekmek kokoreçi 45 liraya, çeyrek ekmeği ise 35 liraya sattıklarını belirtti. Özcan, “Ben artık müşterilere fiyat söylemekten utanıyorum. Pandemiden önce bir şiş kokoreç için 90 lira veriyordum şimdi ise 275 lira. 100 müşteri geleceğine artık 50 tane geliyor, satışlarımız yarı yarıya azaldı” dedi.

Özcan, gelen zamların hayvancılık sektörünü etkilediğini vurgulayarak, “Memleketim Sinop’a gittiğimde köyde iki üç tur atıyoruz, tavuğa bile rastlamıyoruz. Türkiye’de hayvancılık sektörü bitiyor. Yem saman pahalı. Ekip biçen kalmadı çünkü pahalıya mal oluyor” diye konuştu.

Özcan, “İki dükkanımız var. Yeni yıldan önce 7 bin lira elektrik faturası ödüyorduk. Ancak bu ay 23 bin lira fatura geldi. Devlet destek vermediği sürece bu sorunlar düzelmez. Katı yatı olanlara mazotu kaç liraya veriyorlar? Çiftçinin verdiğinin belki 10’da 1’ini bile vermiyorlar” ifadelerini kullandı.

“ÜÇ SENEDE GELECEK ZAM BİR YIL İÇİNDE GELDİ”

25 senedir kokoreç işletmecisi olan Adnan Atalay, “Kokoreçe yüzde 50 oranında zam geldi. 3 senede gelecek zam bir yıl içinde geldi. Satışlarımız yarı yarıya düştü. Çeyreği 35 liraya, yarım kokoreç ise 50 liraya veriyoruz. Kokoreççilik bizde baba mesleği ancak hiç böyle bir dönem görmedik” dedi.

İşletmeci Mehmet Üresin ise, “Yarım ekmek kokoreç 55 lira, çeyrek ise 35 lira. İnsanlar artık fiyatlarını sorarak alıyor. Müşterilerimizde yüzde 40 azalma oldu” dedi.