Kompresör Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kompresör Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kompresör, atmosferden aldığı havayı çalışma mantığına göre içerisinde sıkıştırmaktadır.

 

Bu sıkıştırdığı havayı belirlediğiniz basınç miktarına göre dışarıya çıkarmaktadır. Kompresör, birçok parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar arasında en önemlisi şüphesiz kompresör hava filtresidir. Kompresör hava filtresini, kompresörün kalbi olarak tanımlamak doğrudur. Bugün sizlerle kompresör hava fitresinin ne olduğunu ne işe yaradığını ve bakımını inceleyeceğiz. Öncelikle kompresör hava filtresinin ne olduğunu inceleyelim.

Kompresör Hava Filtresi Nedir?

Kompresör hava filtresi, kompresörünüzün can damarı olarak adlandırılan parçasıdır. Hava filtresi geçirgenliği yüksek olan parçaların toz ve pislikten uzak tutulmasını sağlamaktadır. Şehirde tozun az olduğu bir alanda bile, metre küp bazında bakıldığında havada milyonlarca toz bulunmaktadır. Atmosferden hava çeken kompresörün içine bu tozların çok büyük bir miktarı girmektedir. Bu tozlar makinenin içinde bulunan ve geçirgenliği yüksek olan parçaların içine girmektedir. Zamanla bu parçaların işlev kaybına neden olmaktadır.

Ayrıca sadece havada bulunan tozları tutmakla kalmaz. Kompresör, çalıştığı ortama az da olsa yanmış yağ salmaktadır. Bu yanmış yağlar yere çökmeden önce küçük parçacıklar havada tutunur. Yanmış yağların kompresörün içindeki parçalara doğrudan girmesi çok zararlıdır. Bunun önüne geçilmesi için kompresör hava filtresinin görevi burada çok büyüktür.

Kompresör hava filtresi sızdırmazlık sağlayan parçalar ve geçirgenliği yüksek olan parçaların ömrünün fazlasıyla uzamasını sağlamaktadır. Kompresör hava filtresi, kompresörün içine yağ ve toz gibi maddelerin girmesini engeller. Bu da kompresörün temiz çalışmasını sağlamaktadır. İçerisine toz giren kompresörün parçalarının zaman içinde daha fazla aşındığını görürüz, ayrıca içine toz giren parçaların çalışması da daha zor olur.

Kompresör hava filtresi, kompresörlerin çok fazla ısınmasını engeller ve daha uzun ömürlü çalışmasını sağlar. Nasıl ısınmasını engeller açıklayalım; içerisine toz gibi maddeler girmeyen kompresörlerin parçaları temiz olur ve kolay çalışır. Bu kolay çalışma sayesinde makinenin sürtünmesi azalır ve kompresörün ısınmasının önüne geçer. Isınmayan kompresör stabil bir şekilde uzun süreli çalışır.

Kompresör hava filtresi, kompresörün dışarıya verdiği havanın kalitesini de doğrudan etkilemektedir. İçerisine temiz hava alan kompresörün dışarıya verdiği hava da kaliteli olmaktadır.

Hava filtresi sayesinde kompresörünüzün gücü daha iyi olacaktır. Kompresörün iç parçalarının sağlıklı ve temiz olması sayesinde yıllık güç kaybı minimum olur.

 

Kompresör Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Kompresör hava filtresi kompresör açısından birçok işe yaramaktadır. Bunları sizler için inceledik.

  • İlk olarak hava filtresi sayesinde kompresörünüzü daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Kompresör hava filtresi direkt olarak kompresör ömrünü etkilemektedir.
  • Kompresörünüzün daha güçlü çalışmasını sağlamaktadır. İçerisine toz, pislik ve yağ girmeyen kompresörün parçaları daha temiz ve daha sağlıklı olur.
  • Hava filtresi sayesinde kompresörünüzden çıkan havanın kalitesi çok yüksek olur. Hava filtresi kompresörün içine giren havanın temizlenmesini sağlamaktadır. Temiz hava giren kompresör dışarıya temiz hava verir.

Kompresör Hava Filtresinin Kontrolü

Kompresör hava filtresinin ne kadar iyi bir parça olduğunu ve kompresör için önemini sizlere anlattık. Ancak kompresör hava filtresinin işlevini yerine getirmesi için nasıl bir bakım gerekiyor veya ne zaman kompresörün ömrünün bittiğini anlarız bunlardan bahsedelim.

Öncelikle kompresör hava filtresinin ömrünün bittiğini anlamanız için ilk olarak göz ile filtreyi kontrol etmeniz gerekmektedir.  Kompresör hava filtresinden sürekli olarak hava geçmektedir ve bu havanın içinde yağ ve toz bulunmaktadır. Bunlar zamanla hava filtresinin dolmasına sebep olmaktadır. Dolan hava filtresi işlevini yerine getiremez.

Eğer kompresörünüz eskisinden sesli çalışıyorsa muhtemelen hava filtreniz dolmuştur ve kompresör içine toz ve benzeri maddeler alıyordur.

Kompresör hava filtresinin ömrünü tamamladığını anlayabileceğiniz diğer bir durum ise kompresörde fark ettiğiniz güç kaybıdır. Kompresör gücü eskisi gibi değilse muhtemelen hava filtreniz doldu ve kompresörünüzün içinde toz ve yağ var demektir.

Son olarak eğer kompresörünüz normalden fazla ısınıyorsa, bu da kompresör hava filtrenizin dolduğuna işaret eder. Kompresör hava filtresi dolduğunda kompresörün içine toz ve pislik dolar. Bu toz ve pislik sürtünmeye arttırdığı için kompresörün ısınmasına yol açacaktır.

Kompresör hava filtrenizin ömrünü uzatmak için düzenli olarak gözle kontrol etmeniz gerekmektedir. Hava filtresinin dolduğunu gördüğünüzde filtrenizi özel temizleyici ile temizleyip tekrar kompresöre takmanız gerekiyor. Unutmayın, kompresör hava filtresinin de bir ömrü vardır. Bu ömrü tamamladıysa değiştirmekten başka çareniz bulunmamaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler