‘Komünist Başkan’ kayyumun bıraktığı 10 milyon liralık borcu kapattı 2 yılda: Borçlarımız, gelirlerimiz bize ulaşmadan tahsil edildiği için zorlanıyoruz

‘Komünist Başkan’ kayyumun bıraktığı 10 milyon liralık borcu kapattı 2 yılda: Borçlarımız, gelirlerimiz bize ulaşmadan tahsil edildiği için zorlanıyoruz

Komünist Başkan' Fatih Mehmet Maçoğlu, kayyumdan teslim aldıkları 68 milyon liralık borcun 10 milyon lirası 2 yılda kapattı.

Temsil ağırlama giderini 30 bin liraya düşürdüklerini söyleyen Maçoğlu, "Borçlarımız, gelirlerimiz bize ulaşmadan kaynağından tahsil edildiği için zorluk yaşıyoruz." dedi.'Komünist Başkan' olarak tanınan Tunceli Belediye Başkanı, Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyeyi 68 milyon liralık borçla kayyumdan devraldı. 2 yılda 10 milyon liralık borcu kapatan Maçoğlu, Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'e konuştu. "Komünist olmaktan kaynaklı önümüze sıkıntılar çıkıyor ama artık komünist olmam kabullenildi'' diyen Maçoğlu, şu ifadeleri kullandı: "İçinde yaşadığımız dünyaya, yaşadığımız coğrafyaya karşı kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu sorumluluk, sahip olduğumuz dünya görüşünün etkisi. Yani bir şey yaparken bu sorumlulukla hareket ederseniz işinizin kolaylaşacağından emin olabilirsiniz. Daha önce mülkü amirle sıkıntılarımız oldu. Şu an için bir sıkıntımız yok."

"Temsil ağırlama giderini 30 bin liraya düşürdük"

68 milyon liralık kayyum borcuna ilişkin konuşan Maçoğlu, iki yıllık süreçte borcun 58 milyon 499 bin 17 liraya düştüğünü belirtti. Maçoğlu, şöyle konuştu: "Bu borç nereden gelmiş, birçok ihmal var. Temsil ağırlama giderleri çok yüksekti, 1 milyon liranın üzerindeydi. Bu kadar temsil ağırlama mı olur? Bu tutarı 30 bin liraya düşürdük. Şu an borçlanma sınırı aşıldığı için kredi çekemiyoruz, borçlarımız da gelirlerimiz bize ulaşmadan kaynağından tahsil edildiği için zorluk yaşıyoruz. Borçlanmak her zaman kötü değildir kimi alt yapı hizmetleri olur, uzun vadeli borçlanırsınız, hizmet için bunlar yapılır.

"Güneş enerjisi santrali ve geri dönüşüm proje çalışmalarımız  var"

İhale yerine halkla dayanıştıklarını belirten Maçoğlu, öz kaynaklarını etkin kullandıklarını ifade eden Maçoğlu, "Bizden önceki kayyum yönetimi, Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne ait anayol kenarlarında var olan elektrik direklerini sökmüş. Bu direklerin yerine buranın iklim şartlarına uygun olmayan elektrik direkleri almışlar. Üstelik ihale yapıp piyasa değerinin çok üstünde de fiyat ödemişler. Böyle harcamalar, örnekler var. Biz ihale yapmak yerine halkımızla dayanışarak belediye öz kaynaklarını etkin kullanarak çalışma yapıyoruz. İleriye dönük güneş enerjisi santrali, geri dönüşüm proje çalışmalarımız var." dedi.

"Ekonomisi daraltılmış bir belediye aldık"

Ekonomisi daralmış bir belediye teslim aldıklarını söyleyen Maçoğlu, "Ovacık'tan bu yana 7 yıldır halka hesap verebilir bir anlayışı sürdürüyorum. Bu yıl da aynı anlayışla gelir-gider tablomuzu halkımızla paylaştık. Ayrıca belediyenin kimi kira gelirleri de toplu alınmış ve harcanmış. Böyle olunca gelirlerimiz de olması gereğinden düşük hale geldi. SGK, vergi dairesi, elektrik faturası borçlarının zamanında ödenmemesi sonucunda faiz ödemek durumunda kaldık. Belediyemize ait dükkân gelirlerini peşin tahsil etmişler ve biz ekonomisi daraltılmış bir belediye teslim aldık." ifadelerini kullandı.İller Bankasından destek yokİller Bankası'ndan destek alamadıklarını belirten Maçoğlu, şunları anlattı: "Aksine kayyum dönemindeki krediler, teminatlı ikraz kredisi olarak çekildi. Pandemi sürecine rağmen bu krediler kesilmeye devam ediliyor. Emekli olan personellerimize ait tazminatların ödenmesinde de herhangi bir destek sunulmadı. İller Bankası'na yapılan hiçbir projeye olumlu bir dönüş olmadı.

"Makam aracı kullanmayı doğru bulmam"

Öte yandan makam aracı kullanmayan Maçoğlu, özel aracını kullandığını, benzin masraflarını da kendi cebinden karşıladığını ifade etti. Makam aracı kullanmayı doğru bulmadığını belirten Maçoğlu, şunları söyledi: "Makam aracı kullanmayı doğru bulmam. Belediyedeki arkadaşlarla Ankara'ya gideceksek, benim ya da o arkadaşımızın arabasıyla gidiyoruz. Ankara'da yoldaşlarımızın evinde kalıyoruz ki belediye bütçesine katkımız olsun.

Politika