Komünistlerden Filistin'e destek, AK Parti'ye tepki açıklaması

Komünistlerden Filistin'e destek, AK Parti'ye tepki açıklaması

Türkiye Komünist Partisi (TKP) sosyal medyadan Filistin'de yaşananlara tepki gösterdi. TKP'den yapılan açıklamada, Filistin halkına destek verilirken, AK Parti'ye de tepki gösterildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) sosyal medyadan Filistin'de yaşananlara tepki gösterdi. TKP'den yapılan açıklamada, Filistin halkına destek verilirken, AK Parti'ye de tepki gösterildi.

TKP'den yapılan açıklama şöyle:

AKP iktidarı her fırsatta Filistin halkının dostu olduğunu söylüyor. Oysa emperyalizme hizmet eden, rantiyeci, halk düşmanı bir iktidar yoksul Arap halklarının dostu olamaz.

Siz Arap ülkelerinin egemenlik hakkına her fırsatta saldıran İsrail ile birlikte bölge ülkelerini tehdit eden bir iktidarsınız. Suriye halkına yaşattıklarınızı unutmayacağız.

Emperyalizm sadece silahları ile değil müteahhitleri, rantiyeleri ve sermaye gruplarıyla da saldırıyor. Filistinli yoksul emekçi halk evinden, mahallesinden ediliyor.

Başta bölgemiz olmak üzere tüm dünyada emekçilerin çektiği acıların dinmesinin tek yolu var: Emekçiler birleşecek, bu düzen değişecek!

Daha önce de açıklama yapmıştı

TKP, daha önce de konuya ilişkin bir açıklama yayımlamıştı. O açıklamada, "İşgalciler kaybedecek, Filistin halkı kazanacak!" ifadelerine yer verilmişti.

TKP'nin önceki açıklaması şu şekildeydi:

İsrail’in açık bir işgal anlamına gelen yayılmacı politikalarını ve Filistin halkını zorla yerinden etme adına gerçekleştirdiği saldırıları kınıyoruz.

Doğu Kudüs’te evlerinden, mahallelerinden oldubittilerle gönderilmeye çalışılan ve buna direnen Filistin halkına, barış yanlısı eylemcilere, kadınlara, çocuklara gösterilen ırkçı şiddet insanlık dışıdır. Geçtiğimiz haftadan bu yana polisin ve İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında onlarca Filistinli yaralanmıştır. Çatışmaların tırmanması ile birlikte İsrail’in Gazze’ye dönük hava saldırılarında dokuzu çocuk yirminin üzerinde Filistinli hayatını yitirmiştir.

Unutulmasın; İsrail devleti halkın büyük bir bölümünü aşılamışken, aynı coğrafyada kuşatma altında yaşayan Filistinlilerin çok az bir kısmı aşılanabilmiştir ve son derece ağır koşullarda COVID-19’a karşı mücadele vermeye devam etmektedir. Bu büyük eşitsizliğe karşı İsrail yetkilileri kılını dahi kıpırdatmamış, ölümleri seyretmiştir.

Tüm bu ölümlere karşın, İsrail’in en büyük destekçisi olan, elçiliği gayrimeşru bir şekilde Kudüs’te bulunmaya devam eden ABD’nin katliamı “savunma” olarak adlandırması da, saldırının nereden cesaret aldığını açıkça göstermektedir. Emperyalizm, bir halkı adeta boğmaya çalışmaktadır.

Türkiye Komünist Partisi Filistin halkının yıllardır süren direnişinin, meşru bağımsızlık ve egemenlik taleplerinin daima yanındadır.

İşgalciler kaybedecek, Filistin halkı kazanacak!

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem