KONDA'nın AKP seçmen raporu: Otoriterliğe inanmıyorlar

KONDA'nın AKP seçmen raporu: Otoriterliğe inanmıyorlar

KONDA'nın AKP seçmen raporu: Otoriterliğe in... KONDA Araştırma, rapor hakkında yazdığı sunuşta, dört raporda ilk aşamada AKP, CHP, MHP ve HDP seçmenlerine dair, KONDA Barometresi Araştırma Dizisinin 86 araştırmasının bulgularından yararlanıldığı açıklandı.Raporların...

KONDA Araştırma, rapor hakkında yazdığı sunuşta, dört raporda ilk aşamada AKP, CHP, MHP ve HDP seçmenlerine dair, KONDA Barometresi Araştırma Dizisinin 86 araştırmasının bulgularından yararlanıldığı açıklandı.Raporların partilerin seçmenlerinin demografik özelliklerini, diğer seçmenlerle farklarını ve yıllar içindeki değişimlerinin incelendiği raporlarda Barometre araştırmalarının birleşik verisetinden yararlandığı belirtildi.

Raporun; Gezi Direnişi, 15 Temmuz veya OHAL gibi güncel siyasi olaylara bakış, iç ve dış politika, kutuplaşma, baskı gibi farklı dönemlerde farklı Barometre araştırmalarında siyasi gündeme veya temaya bağlı olarak sorulan, incelenen konuları birlikte ele alındığı vurgusu yapıldı.

Raporun devamı şu şekilde:

YÜZDE 36'SI İNTERNET KULLANMIYOR
"Ak Parti seçmenlerinin %36’sı internete hiç girmemektedir. Türkiye 2017 genel seçmen ortalamasında internete hiç girmeyenlerin oranı %29’dur. Buna göre, internet kullanımı Ak Parti seçmenleri arasında Türkiye ortalamasından aşağıdadır. %8’lik Ak Parti seçmeni internete girse de sosyal medya kullanıcısı olmadığını ifade etmektedir."

1-480.jpg

EN ÇOK ATV İZLİYOR
"Ak Parti seçmenlerinin haberleri izlemeyi en fazla tercih ettiği televizyon kanalları sırasıyla %26 oranıyla ATV, %19 ile TRT ve %17 ile A Haber’dir."

OY TERCİHİNİ LİDER BELİRLİYOR
"Ak Parti seçmenlerinin oy verme tercihlerini belirleyen başlıca etkenin partinin lideri olarak gözükmektedir. %46 oranında Ak Parti seçmeni seçimlerde oyunu partinin lideri için verdiğini ifade etmektedir. Bunu, %22 ile oyunu Ak Parti’nin taraftarı olduğu için ve %22 ile ideolojik nedenlerle kullandığını söyleyen seçmen grupları izlemektedir. Seçimlerde kararını son dakikada vererek oy kullanan Ak Parti seçmenlerinin oranı %9, herhangi bir parti bağımlılığı olmadan oy kullandığını belirtenlerin oranı sadece %1’dir."

2-417.jpg

"Ak Parti seçmenlerinin üçte ikisinin ideoloji ve uygulanan politikalardan bağımsız olarak partisinin etrafında kemikleştiği sonucuna varılabilir. Toplamda %68 oranında Ak Parti seçmeni oy tercihlerini lider ve parti kimliği nedeniyle yapmaktadır."

AB ÜYELİĞİ İSTEMİYOR
"Ak Parti seçmenlerinin Avrupa Birliği’ne üyelik konusundaki görüşleri ağırlıklı olarak olumsuzdur. “Türkiye mutlaka Avrupa Birliği’ne üye olmalıdır'' görüşünü “doğru'' bulanlar Aralık 2015’te Ak Parti seçmenlerinin yarısını oluşturmaktadır. %25 oranında Ak Parti seçmeni Avrupa Birliği’ne üyeliğin yanlış bulmaktadır."

EKONOMİ KONUSUNDA GENELDE İYİMSER, ÖZELDE KARAMSAR
"Her ne kadar Ak Parti seçmenleri ekonominin genel yönetimi ve durumu konularında iyimser görüşlere sahip olsa da, bireysel ekonomik durumları hakkında daha karamsar bir tavır sergilemektedirler. “Önümüzdeki aylarda kendi hayatınızda bir ekonomik zorluk bekliyor musunuz?'' şeklindeki soruya Ak Parti seçmenlerinin %31’i beklediğini söylemektedir ve Türkiye genel seçmenleri içindeki %49 olan orana yaklaşmaktadır."

3-304.jpg

ÇOĞUNLUĞU 'LAİKLİK ANAYASADA AYNI ŞEKİLDE KALSIN' DİYOR
"2016 yılının Mayıs ve Haziran ayları verilerinin ortalamasına göre Ak Parti seçmenlerinin %46’sı laiklik ilkesinin anayasada aynı şekliyle kalması gerektiğini söylemiştir. %41 oranında Ak Parti seçmeni ise laiklik ilkesinin anayasada yer almasıyla beraber devletin tüm dinlere eşit mesafede olacağı şekilde yeniden tanımlanması gerektiğini belirtmiştir. Laiklik ilkesinin anayasada yer almaması gerektiğini düşünenlerin oranı %14’de kalmaktadır."

MEDYAYA BASKI YAPILDIĞINI DÜŞÜNMÜYOR
"Aralık 2016 verilerine göre, Ak Parti seçmenlerinin %44’ü medyaya baskı yapılmadığını, %36’sı duruma göre bazen yapıldığını, %20’si de yapıldığını söylemektedir. Türkiye seçmenlerinin genelinde ise bu konuda tam tersi bir dağılım olduğu görülmektedir. Duruma göre bazen baskı yapıldığını düşünenlerin oranı %32 ile Ak Parti seçmenleri arasındaki orana yaklaşırken, baskı yapılmadığını söyleyenlerin oranı %23, baskı yapıldığını söyleyenlerin oranı %44’tür."

OTORİTERLİĞE İNANMIYOR
"Ak Parti seçmenleri arasında “Devlet istediği kişiyi sebepsizce, keyfi gerekçeyle tutukladığı için fikrimi kendime saklıyorum'' görüşüne katılmayanların oranı katılanların oranının oldukça üzerindedir. Ak Parti seçmenleri içinde fikirlerini açıklamaktan sakınmadığını söyleyen seçmenlerin oranı diğer tüm parti seçmenlerininkinin üzerindedir."

KURDAKİ İSTİKRARSIZLIK 'DIŞ GÜÇLERİN OPERASYONU'
"Ak Parti seçmenlerinin büyük çoğunluğu döviz kurunda son dönemde yaşanan istikrarsızlığın nedenini “dış güçlerin Türkiye’ye karşı bir operasyonu'' olarak görmektedir."

İNTERNETTEN HABER ALMIYOR

"Tüm partilerin seçmenlerinin büyük çoğunluğu internete girmediğini veya internetten haber almadığını söylemektedir. İnternete girmeyenlerin ve internetten haber almayanların toplam oranı %81 ile en çok Ak Parti seçmenlerindedir."

4-206.jpg

İNTERNETE SANSÜRDEN MEMNUN VE RAHATSIZ DEĞİL
"Devletin dönem dönem sosyal medya mecralarına erişimi kısıtlamasından en az rahatsız olan seçmenlerin Ak Partili’ler olduğu görülmektedir. Ak Parti seçmenlerinin beşte biri “rahatsızım'' derken, bu oran CHP’liler arasında %88, HDP’lilerde %82, MHP’lilerde %57 ve diğer partilerin seçmenlerinde %48’e çıkmaktadır. Rahatsız olmadığını söyleyenler ve memnun olduğunu söyleyenler en fazla Ak Partili’lerdir."

YARGININ İŞLEYİŞİNDEN MEMNUN
"Türkiye’de hukukun ve yargının işleyişinden memnun olduğunu söyleyen tek seçmen grubu Ak Parti’ye aittir. Ak Parti seçmenlerinin %70’i hukukun ve yargının işleyişinden memnun olduğunu belirtmektedir."

"KONDA'nın AKP seçmen raporu: Otoriterliğe inanmıyorlar" haberi, 17 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. 17 Mayıs 2018 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan KONDA'nın AKP seçmen raporu: Otoriterliğe inanmıyorlar haberi 2018 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. KONDA'nın AKP seçmen raporu: Otoriterliğe inanmıyorlar 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 29 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 09:08 Erdoğan’dan Murat Kurum'a destek talimatı: Murat Kurum’a destek için çalışın
 2. 09:03 Sakarya'da Atatürk heykeline balyozlu saldırı
 3. 08:53 İstanbul'da deniz ulaşımına sis engeli
 4. 08:50 AK Partili isimden FETÖ’ye destek itirafı
 5. 08:45 İlk olarak Türkiye'de satılacak: Şarj edilebilir BYD Seal U Hibrit tanıtıldı
 6. 08:41 Şarkıcı Derya Uluğ'un tacizci kabusu: Kapısına dayanıp mehdi olduğunu iddia etti
 7. 08:37 Reza Zarrab'dan Ebru Gündeş paylaşımı
 8. 08:31 Özel, 300 bin kişiyle yapılan 300 anketin sonucunu açıkladı: Ege kıyılarından içeri yöneleceğiz
 9. 08:25 Garson olarak çalışıyor: CHP'li Ahmet Akın'la aynı isme sahip olan bağımsız adaya ulaşılamıyor
 10. 08:21 “DEM ile iş birliği” KJ’si krize yol açtı: CHP’li Fırat yayını terk etti
 11. 08:14 İsmail Saymaz: Haydarpaşa ve Sirkeci garları inşaata açılıyor
 12. 08:10 Ekrem İmamoğlu'nun yaptırdığı anket: Bu fark son hafta artar
 13. 08:07 Erdoğan emeklilere ‘‘Size ikramiye yok’’ derken gerekçesi doğru, ama muhatabı emekliler olmamalıydı
 14. 08:03 Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar artıyor
 15. 04:37 Dünyadaki en uzun kelimeler açıklandı: Bakın Türkçe'deki neymiş!
 16. 04:33 Rüyada kaplan görmek ne demektir?
 17. 03:33 Asla geçmeyen ağız kokusunun nedeni bu olabilir!
 18. 03:32 Şampuanınızda hangi bileşenlerin olması sağlıklıdır?
 19. 03:21 Sarımsakları bu yöntem ile saklayınca aylarca bozulmuyorlar!
 20. 03:15 Avrupa Parlamentosu, Gazze'de "acil ve kalıcı ateşkes" talep etti
Gündem Haberleri