Kongar ve Yanardağ’dan cumhurbaşkanı adayı tarifi: Uzlaşmacı değil mücadeleci!

Kongar ve Yanardağ’dan cumhurbaşkanı adayı tarifi: Uzlaşmacı değil mücadeleci!

ABC Haber MerkeziTELE1 TV ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar'ın sunduğu 18 Dakika programında  24 Haziran seçimleri ve CHP’nin aday açıklamaları konuşuldu.Merdan...

ABC Haber Merkezi

TELE1 TV ve ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar'ın sunduğu 18 Dakika programında  24 Haziran seçimleri ve CHP’nin aday açıklamaları konuşuldu.

Merdan Yanardağ, CHP’nin aday tarifinde yer alan 'kavga etmeyen, uzlaşmacı biri olacak' sözleriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:  

"Kimse kavga istemiyor, kimse uzlaşmaya karşı değil. Ancak bu dönemde Cumhuriyet’in tahribatını giderecek, cumhuriyeti aydınlanmacı temelleriyle yeniden inşaa edecek kararlılıkta bir adaya bir lidere ihtiyaç var. Etkisiz, ortalamacı, her konuda uzlaşmacı biri bu cepheyi temsil edemez.

İMAM HATİPLERDE Mİ UZLAŞACAKSINIZ?

"Nerede uzlaşacaksınız bir buçuk milyon imam hatip öğrencisi var, bütün okullar imam hatipleştirilmiş İmam hatiplerin sayısında mı uzlaşılacak?

"Kavga etmesini bilmezseniz, tek bir sonuca yol açarsınız dayak yersiniz. Kavganın başladığı yerde reddediyorsanız dayak yersiniz. Cumhuriyet yıkıcılığına karşı mücadele edecek, emperyalizmle mücadele edecek, ortadoğudaki kirli savaşa müdahale edecek, yeniden ülkede barışın yerleşmesini sağlayacak bir adaya ihtiyaç var.

Emre Kongar, CHP'nin Erdoğan ile değil 'hayır cephesiyle' uzlaşacak bir aday gösterceğini söyledi. Kongar, aday gösterilmesi gereken kişinin neler yapması gerektiğini şu sözlerle dile getirdi:

"Seçilecek cumhurbaşkanının çok ciddi olarak tek adam yetkilerini kullanarak parlamenter demokrasiyi yerine oturtması gerekiyor. YÖK’ü kaldıracak, anayasa mahkemesini bağımsız hale getirecek. Medyayı yeniden sahiplerine teslim edecek biri.

HAYIR CEPHESİNDEN DESTEK ALMALI

"Hayır cephesinin içindeki bütün eğilimlerden siyaset renklerinden destek alması lazım. Başka türlü Erdoğan AKP iktidarını geçemez.

"Birinci turda erdoğanın seçilmeisni önleyecek en mönemli strateji bütün siyasi renklerin kendi renklerini firesiz aday olarak çıkarmasıdır. İyi parti, chp hdp bağımsız sol, en iyi adayını çıkarmalıdır. Ancak böylece önlenebilir. Zaten 16 nisan sonuçları da bunları gösteriyor.

"Eğer birinci tur aşılır ise hem hdpnin hem iyi partinin birlikte anlaşabilecekleri bir adayın olması lazım. Kimse kimseyi kandırmasın. Öyle bir aday olacak ki Kürtler de Türkler de Milliyetçiler de Sosyal Demokratlar da demokrasiye inanan herkes firesiz sandıkta ikinci adaya oy verecek. Böyle bir aday lazım. Onun için CHP’nin gecikmesini, hala adayını açıklamamasını doğal karşılıyorum.

Bugün Cumhuriyet'teki yazımda da bahsettim. CHP'nin sıraladığı aday özelliklerine göre akla gelen iki isim var. Biri Yılmaz Büyükerşen’dir diğeri Kemal Kılıçdaroğlu’dur."

Medyanın %90'ını elinde tutan iktidara inat: TELE1 ile dayanışmaya!

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem