Konuşabildiği halde konuşmamayı tercih ediyor

Konuşabildiği halde konuşmamayı tercih ediyor

Bursa'da yaşayan 42 yaşındaki Suat Tek, konuşabildiği halde 35 yıldır konuşmamayı tercih ediyor.

42 yaşındaki Suat Tek 7 yaşından beri konuşabildiği halde konuşmamayı tercih ediyor.

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki Suat Tek, konuşabildiği halde konuşmamayı tercih ediyor. 42 yıllık yaşamının 35 yılını suskun geçiren Tek, 7 yaşından beri konuşmuyor. Konuşabildiği halde konuşmayan Tek'in durumunu ne doktorlar ne de psikologlar çözemedi.

Hayatında iki kez konuşmuş

7 yaşına kadar yaşıtları gibi olan Suat Tek, o yaşa geldiğinde ise sebepsiz bir suskunluğa gömüldü. Tek'in bir kez okulda bir kez de askerde konuştuğu söylendi.

''Kimseye küs değilim''

Suat Tek  durumunu şu şekilde açıkladı: "Ben de çözemiyorum. Kimseye küs değilim, olumlu biriyim." İki defa nikah masasına oturan Tek, her ikisinde de nikah memuruna, kağıda 'evet' yazarak cevap verdi. İletişimini telefona yazdığı cümlelerle sürdüren Tek, kendisine soru sorulduğu zaman telefonuna indirdiği bir aplikasyona cevabını yazarak, karşısındaki kişiye gösteriyor.

Sesini duyan yok

Kimseyle konuşmayan Suat Tek'in ses tonunu ise kimse bilmiyor. Suat Tek'in babası Rıdvan Tek, oğlunu çeşitli doktorlara götürdüğünü belirterek, "Bir sorun olmadığını söylediler" dedi. Eşi Nagihan Tek ise, eşiyle anlaştıklarını, her şeyi duyduğunu ve yaptığını dile getirdi. Nagihan Tek, kendisinin konuştuğunu, eşi Suat Tek'in ise telefona yazarak cevap verdiğini, konuşmanın 5-10 dakika sürdüğünü söyleyerek, "Alıştım ben artık, mutluyum" dedi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

3. Sayfa