Korkusuz yazarı Can Ataklı: Fiyatların kabahati yok, soygunu yeni havalimanı yönetimi yapıyor

Korkusuz yazarı Can Ataklı: Fiyatların kabahati yok, soygunu yeni havalimanı yönetimi yapıyor

“Şu anda İstanbul Havalimanı işletmecisi, kiracısına ‘Ben seni soyarım, sen de git buraya gelen yolcuyu soy’ mantığı ile işini yürütmektedir”

Korkusuz yazarı Can Ataklı, sosyal medyada da gündem olan İstanbul Havalimanı’ndaki yiyecek içecek fiyatlarıyla ilgili kaleme aldığı yazısında, “Fiyatların kabahati yok, soygunu yeni havalimanı yönetimi yapıyor” dedi.

“Dükkân kiraları Euro bazındaymış. Üstelik yine Euro bazında bile çok yüksek kiralar talep ediliyormuş. Bunu TL’ye çevirince ortaya anormal bir kira rakamı çıkıyormuş. Böyle olunca da dükkân sahipleri kira bedelini ister istemez fiyatlarına yansıtıyormuş. Bu durumda kötülük dükkân sahiplerinden mi geliyor? Hayır kötülük büyük soygunu yapan AKP’nin müteahhitlerinde ve dolayısıyla devleti yönetenlerde” diyen Ataklı şöyle devam etti:

“Beş altı arkadaş var biliyorsunuz bütün ihaleleri onlar alıyorlar. Milyarlarca dolar tutuyor bunlar. Önce işi yapıp atıyorlar cebe parayı. Sonra da bilmem kaç yıl işletip yine paraları topluyorlar. Havalimanını işletenler de bunlardan elbette. Yetmiyor topladıkları para, işlettikleri yerleri astronomik fiyatlardan kiraya veriyorlar. Devleti yönetenler ise bu soyguna kayıtsız kalıyorlar. Kiralar çok yüksek diye dünyanın hiçbir medeni ülkesinde bir malın fiyatına aşırı zam yapamazsınız. Devlet bunu önler. İstanbul Havalimanı’nın işletmesi ‘dilediği gibi kira istiyor, kiracılar ise kiranın tamamını satılan ürünlerin fiyatlarına ekliyor’ bu olacak şey değildir. Gerçek bir devlet bir havaalanı işletmesinin halkı böyle soymasına göz yummaz. Tabii medeni ülkeler için geçerli bu.

Yapılması gereken devletin ‘Her neresi olursa olsun, halkın her yerde ulaşabildiği mal ve hizmetler, halkın zorunlu olarak gittiği yerlerde farklı fiyatlarla satılamaz’ demesidir. Devlet bunu uygulayabilse, yeni havalimanında yer tutmak isteyenler gelir gider hesabı yaptıklarında astronomik kiraları ödeyemeyeceklerini göreceklerdir. Böyle olunca kimse buraları kiralamayacak ve şirket kiraları makule çekmek zorunda kalacaktır. Oysa şu anda İstanbul Havalimanı işletmecisi, kiracısına ‘Ben seni soyarım, sen de git buraya gelen yolcuyu soy’ mantığı ile işini yürütmektedir."

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi