Korkut Boratav: 1948’de babamı, 1980’de beni, bugün de asistanımı üniversiteden attılar

Korkut Boratav: 1948’de babamı, 1980’de beni, bugün de asistanımı üniversiteden attılar

686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda ümiversiteden 330 akademisyen ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Prof. Dr. Korkut Boratav'ın Ankara Üniversitesi’ndeki son asistanı Doç. Dr. Nilgün Erdem de bulunuyor. ''HER...

686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda ümiversiteden 330 akademisyen ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Prof. Dr. Korkut Boratav'ın Ankara Üniversitesi’ndeki son asistanı Doç. Dr. Nilgün Erdem de bulunuyor. 

''HER DÖNEM BİRAZ DAHA GADDARLAŞIYORLAR’

Artı Gerçek'ten Sibel Hürtaş'a konuşan Boratav, bir konferansta söylediği "1948’de babam üniversiteden atıldı, 1980’de ben, şimdi de asistanlarımı ihraç edecekler herhalde…" sözlerine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı:

"Bu hikayede dikkat çeken taraf şu: Her dönem biraz daha gaddarlaşıyor. Şu anda yapılan 12 Eylül’den daha kötüdür. Bir çok arkadaşımın emeklilikhaklarıyla ilgili sorunları var, bu insanlar yurt dışına gidemiyorlar. Pasaprotları ellerinden alınıyor. Daha kötü olan ise faal işbirlikçiler. Faal işbirlikçiler daha çok göze batıyor. Akademik çevrelerin faal işbirlik yapan unsurları biraz daha yüz kızartıcı bu dönemde…''

''ERKAN İBİŞ ACIMASIZCA AKADEMİK KIYIMA DEVAM EDİYOR’

Akademisyen Nilgün Erdem, "Doktora tezimi bitirdiğim 2002 yılında asistan olarak üniversiteye devam etmem gerekirken bu hakkım elimden alınmıştı. O zaman Erkan İbiş rektör yardımcısıydı. Sonra asistan olarak okula tekrar döndüm, bu kez de KHK ile atıldım. Ankara Üniversitesi bu konudaki istikrarını koruyor. O zaman rektör yardımcısı olan Erkan İbiş şimdi rektör olarak pervasızca akademik kıyıma devam ediyor. Bunların asıl sorumlusu Rektör İbiş’tir. Bu ihraçlarla açık bir şekilde ortaya çıkmıştır ki Rektör Erkan İbiş bu işin sorumlusudur ve istifa etmelidir" ifadelerini kullandı. 

''EN AZINDAN SESSİZ KALDIĞI İÇİN SORUMLUDUR’

Rektör İbiş'in istifa etmesi gerektiğini ifade eden Boratav ise "En azından sessiz kaldığı için bu olayların sorumlusu Ankara Üniversitesi Rektörüdür. Ben bir eski Ankara Üniversiteli olarak ve eski bir SBF’li olarak, SBF benim kendi yuvamdır. Rektörün istifa etmesi gerektiğini söylüyorum. Bilimin ve akademik gelenekler bunu gerektirir" şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem