Koronavirüs aşısı yakında Türkiye'de denenecek!

Koronavirüs aşısı yakında Türkiye'de denenecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya'nın koronavirüs için yapacağı aşıların Türkiye'de deneneceğini duyurdu. Bakan Koca ayrıca, Çin ve Almanya'dan da teklif aldıklarını, tekliflerin değerlendirme aşamasında olduğu bilgisini paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya'nın koronavirüs için yapacağı aşıların Türkiye'de deneneceğini söyledi. Koca ayrıca, Çin ve Almanya'dan da teklif aldıklarını ve tekliflerin cazip olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yurt dışındaki aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.Rusya'nın aşı çalışmalarının Türkiye'de yapılması yönünde talepte bulunduklarını belirten Koca, Çin ve Almanya'dan da cazip teklifler aldıklarını söyledi.

Fahrettin Koca, şunları kaydetti:

*Rusya, Çin, Almanya ve İngiltere’nin çalışmaları var. Rusya’yla ilgili daha önce bizim bilim insanlarımızın devrede olduğunu biliyorsunuz. Biz faz 3 çalışmasının Türkiye’de yapılması şeklinde konuştuk ve iletişim halindeyiz.

*Bununla ilgili bir sözleşme taslağı hazırlandı. Çalışmaya geçmeden önce preklinik çalışmaları görerek başlatmayı düşünüyoruz. Preklinik çalışmaları görerek faz 3 çalışmasını yapabiliriz.

*Ayrıca Çin ve Almanya’da yapılan çalışmayla ilgili de bize faz 3 çalışmasını Türkiye’de yapmak üzere talepler oldu. Bununla ilgili kolaylık göstereceğimizi devamında tedarik noktasında iletişimde olduğumuzu söylemek istiyorum.

*Çin ve Almanya’nın başvurusunun bizi tatmin ettiğini söyleyebilirim, Rusya’yla da iletişim halindeyiz.

Etiketler :