Koronavirüs aşısının kodları bilim insanları tarafından çözüldü

Koronavirüs aşısının kodları bilim insanları tarafından çözüldü

Bilim insanları sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ancak burada bahsettiğimiz yazılım kodları ile alakalı. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte bakalım.

Stanford Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma ile birlikte koronavirüs aşısının kodları belirlendi. GitHub üzerinden paylaşılan kodlar yaklaşık olarak 4 sayfa tuttu. Burada aşının mRNA dizilimi net bir şekilde ortaya çıkarıldı. Stanford Üniversitesi konu ile ilgili ters mühendislik yaptığını ve böyle bir sonuç elde ettiğini ifade etti.

Tüm dünyada herkesin korkulu rüyası olan ve ciddi bir travmaya neden olan koronavirüs aşılar sayesinde yavaş yavaş bitirilebilir. Böylece insanlığın gördüğü en büyük salgın tehdidi tamamen atlatılabilir. Aşının yaygın bir şekilde kullanılabilir hale gelmesi için mRNA dizilimlerinin bilinmesi gerekiyor.

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları konu ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Andrew Fire ve Massa Shoura isimli iki bilim insanı konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda hem aşılarda hem de ilaçlarda bir dizilim ortaya çıkardıklarını ifade etti.

Koronavirüs aşısının kodları

Açıklamanın devamında ise ilaçlarda ve aşılarda aynı benzer dizilimin olduğu ifade edildi. Üstelik Almanya’da ya da ABD’de üretilen aşının bu konuda pek bir farkı bulunmuyor. Tüm bilimsel çalışmaların sonucu olarak mRNA dizilimi GitHub üzerinden paylaşıldı. Böylece isteyen herkes buraya ulaşarak aşıların mRNA dizilimini bulabilir.

Dünya koronavirüs tablosu – 30 Mart

Aşıların kodlarla ifade edilmesi aynı zamanda taklit edilmesini sağlayabilir. Aşılar sayesinde virüse karşı çok daha dirençli bir dünya oluşturulabiliyor. Böylece koronavirüs vücuda girdiğinde hızlı bir şekilde yok edilebiliyor. Gelişmeler geldikçe sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

Bilim Teknoloji