Koronavirüs salgını sonrası halk ‘muhalif medya'ya yöneldi! İşte medya raporundan çarpıcı sonuçlar

Koronavirüs salgını sonrası halk ‘muhalif medya'ya yöneldi! İşte medya raporundan çarpıcı sonuçlar

En yüksek satışa sahip 20 gazetenin tirajlarında yüzde 30’luk düşüş yaşandı. Öte yandan ‘muhalif medyanın’ okunurluğu ve izlenirliği arttı.

Gazeteciler Cemiyeti'nin yürüttüğü M4D’nin hazırladığı Medya İzleme Raporu’na göre koronavirüsten medya sektörü de etkilendi ve en yüksek satışa sahip 20 gazetenin tirajlarında yüzde 30’luk düşüş yaşandı. Öte yandan ‘muhalif medyanın’ okunurluğu ve izlenirliği arttı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği işbirliği ile yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında hazırlanan Medya İzleme Raporu yayınlandı.

2020 yılının ilk çeyreğinde yaşanan gelişmeleri kapsayan rapora göre, koronavirüs salgınından medya sektörü de etkilendi. Tirajı en yüksek 20 gazete, salgın sonrası 20 günde ortalama yüzde 30’luk tiraj düşüşü yaşadı.

İnternet ve sosyal medyada hükümete ‘muhalif’ kabul edilebilecek gazeteci ve haber mecraları yükselişe geçti.

Muhalif basının okunurluğu ve izlenirliği artarken, raporda bu durum “muhalif basına artan baskının nedenlerini göz önüne seriyor” diye yorumlandı.

İnfaz Yasası düzenlemesi, basın kartı iptalleri, Basın İlan Kurumu (BİK) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) sırasıyla resmi ilan durdurma ve para cezaları ile basına yönelik gözaltı ve tutuklama kararları raporun ana başlıkları arasında yer aldı.

Gazetecilere yönelik yargılama süreçlerini takip eden beş sivil toplum örgütünün istatistiklerinin derlendiği rapora göre 31 Mart 2020 itibarıyla 51’i hükümlü ve 49’u tutuklu olmak üzere toplam en az 100 basın çalışanı cezaevinde bulunuyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Medya