Koronavirüsle tedavisinde kullanılıyordu! Fransa hidroksiklorokin kullanımını yasakladı!

Koronavirüsle tedavisinde kullanılıyordu! Fransa hidroksiklorokin kullanımını yasakladı!

Fransa, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin kullanımını yasakladı.Sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacı,

Fransa, koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin kullanımını yasakladı.

Sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde Covid-19 tedavisinde de kullanılıyor. Ancak tıp dergisi olan The Lancet’e yayınlanan bir araştırmada, Covid-19 tedavisinde bu ilacın kullanıldığı hastaların kalbinde ritim bozukluğu görülme sıklığının ve ölüm oranının, kullanılmayanlara kıyasla çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Araştırmanın yayınlanmasının ardından DSÖ, 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla, ilaçla ilgili elde edilen bulguların bilim insanları tarafından incelenmesi için koronavirüs tedavisi ile araştırmalardan geçici olarak çıkartma kararı aldığını bildirdi.

TÜRKİYE'DE ERKEN DÖNEMDE VERİLİYOR

Dünyada Covid-19 tedavisi konusunda henüz standart önerilerin bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ülkelerde farklı uygulamalar olabilmektedir. Tüm Covid-19 olgularına değil de sadece kötüye gidiş olduğunda hidroksiklorokin veren, hafif seyir sırasında tedavi vermeyen ülkeler de vardır. Türkiye’de tüm olgulara hidroksiklorokin olabildiğince erken dönemde başlanarak verilmektedir. Hekimler, sağlık çalışanları, hatta tüm dünya Covid-19 tedavisinde standart bir yaklaşım olmasını beklemektedir. Bu nedenle de olgu sayısında ve çalışmaların yöntemlerinde sıkıntılar olmasına rağmen paylaşılan her bilgi, makale ilgi uyandırmaktadır.”

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya