Koronavirüsten sonra aramız bozuldu

Koronavirüsten sonra aramız bozuldu

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını öncesinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ikili ilişkilerinin gayet iyi olduğunu hatırlatarak "salgından sonra aramız bozuldu" dedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Covid-19 krizi öncesinde Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile çok iyi ilişkilere sahip olduğunu ancak salgın sonrası bu durumun değiştiğini söyledi.

Trump, Çinli mevkidaşı için, "İlişkilerimiz iyiydi. Ancak uzun bir süredir onunla konuşmadım" ifadelerini kullandı.

Fox Spor Radyosu'na konuk olan Trump gündemle ilgili açıklamalarının yanı sıra ABD'nin en büyük ekonomik partneri olan Çin ile olan ticari ve siyasi ilişkilere de değindi.

Trump, koronavirüs sonrası Pekin yönetimiyle yapılan Tek Aşamalı Ticaret Anlaşması'nın (One Phase) "baltalandığını" ve yürürlüğe giremediğini belirterek, bu durumun Şi Cingpin ile olan ilişkisine de yansıdığını söyledi. Trump 67 yaşındaki Çin lideri için, "Başkan Şi ile çok iyi ilişkilere sahiptik. O iyi arkadaşımdı. Ancak şimdi durumun böyle olduğunu düşünmüyorum. Onunla çok uzun bir süredir konuşmuyorum" dedi.

Trump: Hong Kong ile olan özel ticaret anlaşmamızı askıya aldık

Koronavirüs süreci sonrası ABD'de yaşanan kriz döneminin Çin ile olan ilişkilerin bozulmasında etkili olduğunu ifade eden Trump, "Şu anda yaşadığımız süreç, ticaret anlaşmasının iptalinden binlerce kat daha kötü. Binlerce insan öldü ve dünya kendini bir anda kapattı. Bu utanç verici bir şey." değerlendirmesinde bulundu.

Hong Kong'da yaşanan demokrasi yanlısı aktivistlerin tutuklanması olayının hatırlatılması üzerine yorum yapmayan 74 yaşındaki ABD'li lider, "Hong Kong ile olan özel ticaret anlaşmamızı askıya aldık" demekle yetindi. Trump, Hong Kong yönetimini eleştirirken, Çin'in Tayvan ile yaşadığı siyasi sorunlara da değinmedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya