Koronavirüs’ün adı değişti… Ölü sayısı rekor kırdı… Tedavi için umut veren gelişme yaşandı! İşte tüm detaylar

Koronavirüs’ün adı değişti… Ölü sayısı rekor kırdı… Tedavi için umut veren gelişme yaşandı! İşte tüm detaylar

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs'ün ismini Covid-19 olarak değiştirdi. Covid-19'un ortaya çıktığı Çin'in Hubei eyaletinde, 12 Şubat Çarşamba günü

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs'ün ismini Covid-19 olarak değiştirdi. Covid-19'un ortaya çıktığı Çin'in Hubei eyaletinde, 12 Şubat Çarşamba günü bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 242'ye çıkarak yeni bir rekor kırdı. Çin'de, yarasaların yaşadığı bir mağarada yapılan keşif, koronavirüs tedavisi için umut oldu.

Çin'den gelen son haberlere göre Covid-19 nedeniyle bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 242'ye ulaştı ve rekor kırdı. Yaşanan bir diğer gelişme ise Yarasaların yaşadığı mağaralarda yapılan keşif!

SALGINLA MÜCADELEDE ANAHTAR ROL

Tüm dünyayı tedirgin eden Koronavirüs için mağaralarda yapılan keşifin umut ışığı olabileceği duyuruldu.Çin'den gelen son dakika haberine göre, vahşi yarasalarla dolu gizli bir mağara, koronavirüs salgınıyla mücadelede anahtar rolü oynayabilir.

BAĞIŞIKLIK KAZANMIŞLAR

Çin'in Yunnan eyaletinde bulunan gizemli mağaranın yakınında yaşayan insanlar, içerdeki binlerce yarasa ölümcül virüsü taşımasına rağmen hastalığa karşı bağışıklık sahibi olabilir. Kâr amacı gütmeyen EcoHealth Alliance adlı şirkette hastalıklar üzerine uzman çevrebilimci Peter Daszak tam da bu konu üzerinde çalışıyor.

Peter Daszak ve ekibi, yarasaları ve taşıdıkları patojenleri araştırmak için hem Çin'deki hem de dünyanın dört bir yanındaki mağaralara girdiler. Keşif 2004 yılında 774 kişinin ölümüne sebep olan SARS salgınını araştıran bilim adamları tarafından yapıldı.

VİRÜS KENDİLERİNE DE BULAŞTI

Uzmanlar 2017 yılında mağaraya yarasa dışkısı örnekleri toplamak için geri döndü ve Wuhan virüsü olarak da anılan koronavirüsle yüzde 96 oranda özdeş olan virüsün, kendilerine de bulaştığını fark etti.

TEKRAR TEKRAR BULAŞIYOR

Araştırmacı Peter Daszak, "Hasta olup olmadıklarını bilmiyoruz. Çocukluklarında veya yetişkin yıllarında maruz kalıp kalmadıklarını da bilmiyoruz. Ama bu durum, virüsün yarasalardan insanlara tekrar tekrar sıçradığını gösteriyor." açıklamasında bulundu.

Hayvanlardan insanlara geçen virüsler özellikle tehlikeli, çünkü vücudumuzda bu tür virüslerle savaşacak antikorlar bulunmuyor. Yarasalar, Çin'deki pazarlarda satıldıklarını gösteren fotoğraflar ortaya çıktığından beri, salgınla birebir bağlantılı.

UMUT VADEDEN GELİŞME

Daszak tarafından Nature dergisinde 2017'de yayınlanan araştırmaya göre, yarasalar "zoonotik enfeksiyonlar" olarak adlandırılan ve insanları enfekte etme olasılığı yüskek olan virüsleri taşıyor.

Ancak çalışma, mağaranın yakınında yaşayan insanların% 3'ünün kendilerini SARS ile ilişkili koronavirüslere karşı koruyan antikorlar taşıdığını ortaya koydu. Bu da aşı çalışmaları için umut vadeden bir gelişme olarak görüldü.