Korucular da Afrin'e götürülecek iddiası

Korucular da Afrin'e götürülecek iddiası

"Meskun mahalde çatışma konusunda deneyim kazanan, terör örgütünün taktiklerini bilen Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri sınır ötesine gönderilecek" diyen Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, "Yalnız...

"Meskun mahalde çatışma konusunda deneyim kazanan, terör örgütünün taktiklerini bilen Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri sınır ötesine gönderilecek" diyen Sözcü Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, "Yalnız onlar değil, her zaman askerin, polisin yanında yer alan, meskun mahal çatışmalarında da görevlendirilen Güvenlik Korucuları da ihtiyaç duyulursa Afrin'e götürülecek. Şehir içi çatışmaları, diğer çatışmalardan hayli farklı. Hatta kullanılan silahlar bile değişik. Asker çevre emniyetini sağlayacak, PÖH ve JÖH'ler de Afrin'i teröristlerden temizlemek için çaba gösterecek" diye yazdı.

Saygı Öztürk'ün yazısının ilgili kısımları şöyle:

(...) Harekatta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçıları da var. Onları kamplarında ziyaret eden sivil toplum kuruluşunun başkanı izlenimlerini Sözcü'ye şöyle anlattı:

“ÖSO savaşçıları, aralarında ''teröristler bulunduğu'na ilişkin haberlerden çok rahatsız. ''Kendi memleketimizi savunmak, ailelerimize kavuşmayı istemek ne zamandan beri suç olmuş? Türkiye'ye gelip yerleşen ve savaşa katılmayan Suriyeliler için ''memleketlerini savunmayıp kaçıyorlar' diyenler hakladır.

Biz memleketimizi savunuyoruz, şimdi de terörist olduğumuzu söylüyorlar. Hemen her ÖSO mensubu Suriye'de meydana gelen olaylarda yakınlarını kaybetmiştir. Türkiye kamplarda bize çok iyi imkanlar sunuyor, her türlü ihtiyacımız karşılıyor ama nereye kadar? Biz de Türkiye'nin desteğiyle topraklarımıza kavuşmak istiyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz.''

ÖSO savaşçıları arasında 17-18 yaşından 60 yaşına kadar değişik yaş gruplarından insanlar, ellerinde Kalaşnikof silahıyla YPG ve PKK'lılara karşı mücadele veriyor. Kampa giden sivil toplum örgütü başkanına Kürt kökenli savaşçılar şunları anlattı:

“Biz de Kürt'üz ama PKK, YPG asla bizim temsilcimiz değil. Onlar Türkmenler, Araplarla birlikte Kürtleri de öldürdü. Bizi evimizden, toprağımızdan ettiler. Hepsi ABD'ye hizmet ediyorlar. Şimdi bizler el ele verip Suriye'nin özgürlüğü için çalışıyoruz.''

AFRİN'DE GÖREVLENDİRİLECEKLER
Korgeneral İsmail Metin Temel, Diyarbakır ve Mardin dışındaki yerlerde bölücü terör örgütünün “hendek'', “barikat'', “yer altı geçitleri'' ve patlayıcı maddeleriyle mücadele etmişti. O operasyonları yöneten Temel, bu kez benzer görevi Afrin'de yürütecek. Askerimiz Afrin'e doğru ilerlerken, Afrin'in içinde meydana gelecebilecek muhtemel çatışmalarda görev alacak olan timler de belirleniyor.

Meskun mahalde çatışma konusunda deneyim kazanan, terör örgütünün taktiklerini bilen Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) timleri sınır ötesine gönderilecek. Yalnız onlar değil, her zaman askerin, polisin yanında yer alan, meskun mahal çatışmalarında da görevlendirilen Güvenlik Korucuları da ihtiyaç duyulursa Afrin'e götürülecek. Şehir içi çatışmaları, diğer çatışmalardan hayli farklı. Hatta kullanılan silahlar bile değişik. Asker çevre emniyetini sağlayacak, PÖH ve JÖH'ler de Afrin'i teröristlerden temizlemek için çaba gösterecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem