Koruköy’e gitmek isteyen heyet üçüncü kez engellendi

Koruköy’e gitmek isteyen heyet üçüncü kez engellendi

 Nusaybin Koruköy’e gitmek isteyen heyet üçüncü kez engellendi. Heyetteki isimlerden DTK Eş Başkanı Leyla Güven, köydeki abluka kalkıncaya dek nöbet tutulacağını açıkladı. HDP Milletvekili Erol Dora ise yetkililerden...

 Nusaybin Koruköy’e gitmek isteyen heyet üçüncü kez engellendi. Heyetteki isimlerden DTK Eş Başkanı Leyla Güven, köydeki abluka kalkıncaya dek nöbet tutulacağını açıkladı. HDP Milletvekili Erol Dora ise yetkililerden yanıt alamadıklarını ifade etti.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy’de ilan edilen ve daha sonra kaldırılan yasağın ardından abluka sürüyor.

Köyden son olarak üç kişinin cenazesi Mardin’e getirildi.

Sağlıklı iletişimin kurulamadığı köyden bilgi almak ve incelemelerde bulunmak üzere köye gitmek isteyen heyet ise üçüncü kez engellendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Barış Anneleri’nden oluşan heyet, köye 15 kilometre kala askerler tarafından durduruldu.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, HDP’li vekiller Ayşe Acar Başaran ve Erol Dora’nın da aralarında bulunduğu heyet askerler ile görüşse de askerler heyettekilere Valilikten kendilerine hiçbir sivilin giriş-çıkışına izin verilmemesi yönünde emir geldiğini ifade etti.

Heyetin beklediği sırada ise bir köy yoluna içinde askerlerin olduğu bir ambulans ve arkasından bir kepçenin geçtiği görüldü.

Dora: Yanıt alamıyoruz

Diyaloglara rağmen geçişe izin verilmemesi üzerine heyet bir açıklama yaptı.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, köyden 10 gündür sağlıklı bilgi alınamadığını ifade etti.

Dora, köydeki duruma ilişkin görüştükleri yetkililerden de yanıt alamadıklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem