Kostas Sloukas: Rüyalarımın gerçek olması için Fenerbahçe'deyim

Kostas Sloukas: Rüyalarımın gerçek olması için Fenerbahçe'deyim

Fenerbahçe’ye geliş sürecin hakkında sormak istiyoruz. Olympiakos’tan ayrılırken takım içinde daha fazla rol alabileceğin bir ekibe gitmek istediğin konuşulmuştu. Süreç nasıl gelişti? -Açıkçası tam olarak öyle değil....

Fenerbahçe’ye geliş sürecin hakkında sormak istiyoruz. Olympiakos’tan ayrılırken takım içinde daha fazla rol alabileceğin bir ekibe gitmek istediğin konuşulmuştu. Süreç nasıl gelişti? 

-Açıkçası tam olarak öyle değil. Buraya geldim çünkü, Obradovic ve Gherardini’yle önümüzdeki sezonlarda kulübün hedefleri hakkında konuştuk. Takıma yardım etmek ve rüyalarımın gerçek olması için imzayı attım.

Kulüpteki ilk sezonunu bize nasıl tarif edersin? İlk yılında Final Four’a ulaşmayı başardınız. 

-Çok kolay başlamadı. Hayatımda ilk kez Yunanistan’ın dışında yaşamaya başladım ve sakatlıklarla uğraştım. Ancak sonunda Final Four’a ulaştık ve kupaya doğru ilerliyoruz. Bu yüzden şu ana kadar geçen süreci "mükemmel" olarak tanımlayabilirim.

Olympiakos’ta oynarken büyük bir rekabette Obradovic’in karşısındaydın. Şimdi onun için oynuyorsun. Obradovic’le beraber oynamanın ve ona karşı oynamanın farkı ne? 

-Onun hakkında söylenecek kısa bir şey var: Avrupa’nın en iyi koçu. Birçok Euroleague şampiyonluğu kazandı. Obradovic’in yönettiği takımda oynamak büyük bir deneyim. Olympiakos’tayken onun oyun hakkında ne kadar sıkı ve titiz olduğunu biliyor ve maçlarda bunu hissediyorduk.

Yunan basketbolu hakkında bir sorumuz var. Diamantidis emekli oldu, Spanoulis’in de emekliliği yaklaşıyor. Yeni jenerasyon hakkında ne düşünüyorsun? 

-Calathes, Zisis ve benim gibi isimler var. Ancak henüz milli takıma yoğunlaşamadım. Geçen yaz Olimpiyat elemelerinde oynamak için hak kazandık. Bu yaz İtalya’da Hırvatistan ve İtalya gibi güçlü ülkelerle karşılaşacağız ama Rio’ya gitme konusunda takıma güveniyorum.

Fenerbahçe tarihinde iki kez Final Four’a kaldı. Bu başarılardaki ortak noktalardan birisi de her iki takımın kısa rotasyonunda da Yunan guardların olması. Senin ve Zisis’in fark takım adına fark yarattığını düşünüyor musun? 

-Hayır hayır böyle bir şey söyleyemem. Bu ailenin bir üyesi olmaktan dolayı çok mutluyum. Geçen seneki kadro finale kalamadı. Ancak bu yıl bir sene daha deneyimliyiz ve ilk maçı geçip finale kalmaya odaklandık.

Final Four’daki ilk rakibiniz Laboral hakkındaki düşüncelerin nedir? 

-Çok iyi bir takım. Sezon boyunca takım oyunu oynayarak Final Four’a kalmayı başardılar. Bourousis gibi buralarda tecrübeli olan bir yıldızları var. Sakin kalmalı ve belirlediğimiz planı sahaya aktarmak için tüm gücümüzle oynamalıyız.

Eski antrenörün Ivkovic, Türkiye’de Anadolu Efes macerasında başarılı olamadı. Onun hakkında neler söylersin? 

- O büyük bir koç, kimse bunun aksini söyleyemez. Bazen bir rüya kurarsınız ama bunu gerçekleştiremezsiniz. Bu basketbol ve bütün sporla için geçerli. Geçmişte birçok başarı elde etti, Anadolu Efes’te başarısız olmuş olabilir ama Ivkovic harika bir koç.

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor