Kremlin'den Ukrayna'ya gönderilecek tanklara ilişkin açıklama: Bunlar da diğerleri gibi yanacak

Kremlin'den Ukrayna'ya gönderilecek tanklara ilişkin açıklama: Bunlar da diğerleri gibi yanacak

"Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek."

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD'den Ukrayna'ya sevk edilmesi planlanan Abrams tanklarının büyütülmemesi gerektiğini belirterek, "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek." dedi.

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya yönelik olası Abrams tankı sevkiyatını değerlendirdi.

Çok sayıda uzmanın, söz konusu sevkiyatı teknik açıdan, "saçma" bulduğuna işaret eden Peskov, "Bu plan, teknolojik nedenlerden dolayı kaybedecek bir plandır ve daha da önemlisi, bunun Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'ne katacağı potansiyel açık bir şekilde abartılıyor" diye konuştu.

Peskov, Abrams tanklarının yaratacağı maliyetin, Avrupalılar tarafından karşılanacağını söyleyerek, "Bu tanklar da diğerleri gibi yanacak. Ancak çok pahalılar ve bedeli de öncelikle Avrupalı vergi mükelleflerince ödenecek. Amerikalılar da her zaman olduğu gibi iyi karlar elde edecek" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Ukrayna'ya Abrams tipi muharebe tankı sevk etme kararını yakında açıklaması beklenirken Almanya da Ukrayna'ya Leopard tankı gönderme kararı aldı.

(AA)

Etiketler :