Kripto para cinayetleri: Bitcoin

Kripto para cinayetleri: Bitcoin

Antalya'nın Serik ilçesinde geçen yıl 23 yaşındaki Şükrü Mert Ersoy'u hesabındaki sanal para bitcoini almak için boğarak öldürdükleri suçlamasıyla 5 sanığın yargılanmasına başladı. Sanıklar ifadelerinde Ersoy'u kolay...

Antalya'nın Serik ilçesinde geçen yıl 23 yaşındaki Şükrü Mert Ersoy'u hesabındaki sanal para bitcoini almak için boğarak öldürdükleri suçlamasıyla 5 sanığın yargılanmasına başladı. Sanıklar ifadelerinde Ersoy'u kolay para kazandığı için öldürdüğünü itiraf etti.

Serik'e bağlı Kadriye Mahallesi'nde geçen yıl eylül ayında Şükrü Mert Ersoy, otomobilinde boğularak öldürülmüş halde bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, Şükrü Mert Ersoy'u öldürdüğü suçlamasıyla Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasak, Seydi Salacak ve Mehmet Yeşilkaya'yı Serik ve Antalya'da düzenlediği operasyonlarda yakaladı. Serik sulh ceza hakimliğine çıkarılan şüpheliler 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı.

BOĞARAK ÖLDÜRMÜŞLER

Serik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin hazırlanan iddianamede; şüphelilerden Moray Akça'nın bir süredir Şükrü Mert Ersoy'un sanal para olan bitcoin işiyle uğraştığını ve hesabında bitcoin olduğunu bildiği, Kadriye Mahallesi'nde diğer şüphelilerle birlikte plan yaptıkları, Ersoy'u bitcoin işini öğrenmek amacıyla Kadriye'ye çağırdıkları, geldikten sonra da tenha bir yere götürüp Fırat Burun, Mehmet Yeşilkaya ve Sergen Yasak'ın darp ettiği, Yeşilkaya'nın Ersoy'u kolunun altına alarak boğazını sıkıp hareketsiz bıraktığı anlatıldı.

BABA SİNİRLENİNCE, MAHKEME SALONUNDAN ÇIKARTILDI

Sanık Mehmet Yeşilkaya'nın ifadesi sırasında öldürülen Şükrü Mert Ersoy'un babası Turgut Ersoy'la birlikte bazı izleyicilerin, "Erkek misiniz siz, yalan atmayın" diye bağırması üzerine mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı.

bitcoin-foto1.jpg

PLANLANMIŞ

Sanıklardan Fırat Burun, Mehmet Yeşilkaya'nın kendilerine bir çocuğun kolay yoldan para kazandığını, döverek elindeki parayı alabileceklerini söylediğini anlattı. Mehmet Yeşilkaya ile birlikte Moray Akça ile Kadriye'de buluştuklarını aktaran Fırat Burun, "Moray bize 'Bu çocuğun parasını alırsak bunun gibilere müstahak olur' dedi. Moray bize, 'Çocuk beni tanıyor, siz arayın, bu işlerin nasıl olduğunu sorun ve yanınıza çağırın, siz sadece döveceksiniz, rahat olun. İşi ben bulduğum için paranın büyük kısmını ben alırım kalanı da siz alırsınız' dedi. Biz de Mehmet'le kabul ettik" diye konuştu.

AKÇA: BANA '7 BİN 500 - 8 BİN DOLAR BORCU VARDI'

Sanık Moray Akça da Mehmet Yeşilkaya ile aynı otelde çalıştıkları için tanıştıklarını ve Şükrü'den alacağı olduğunu söylediğini belirterek, bitcoin sistemini anlattığını belirtti. Moray Akça, şunları anlattı:
"Benim olay tarihinde Şükrü'den 7 bin 500- 8 bin dolar alacağım vardı. Bu sisteme girişte kişiler birbirine giriş yapabilmek için borç verir. Bende bundan dolayı Şükrü'ye 7 bin 500 veya 8 bin dolar borç vermiştim. Şükrü'den alacağımı istemek için defalarca aramama rağmen telefonumu açmıyordu. Bu durumu Mehmet'e anlattım. Şükrü'den alacağım olduğunu ve borcunu ödemediğini söyledim. Kendisinden parayı tehditle alıp alamayacaklarını sordum. Mehmet de 'Tamam hallederiz' dedi. Ben de 'Hallederseniz paranın bir kısmı sizin, bir kısmı benim olacak' dedim."

ANNE: 'OĞLUMUN BORCU YOKTU O KİŞİYE'

Öldürülen Şükrü Mert Ersoy'un annesi Sevgi Çınar, sanık Moray Akça'nın adını çok defa oğlundan duyduğunu belirterek, "Şükrü'nün Moray'a borcu yoktu. Olay günü oğlum, 'Moray'la buluşacağım, bir iş var, iş alacağım. 1- 2 saate kadar gelirim' diyerek evden gitti. Sanıklardan şikayetçiyim" dedi.
Duruşma eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

ANNE: 'OĞLUMUN KAVGASI YOKTU, KÜFÜR DAHİ BİLMEZDİ'

Duruşmanın ardından öldürülen Şükrü Mert Ersoy'un babası Turgut Ersoy, adaletin yerine gelmesini ve sanıklara en ağır cezanın verilmesini beklediğini kaydederek, "Oğlumun hiç kimseyle bir kavgası, dövüşü, hiçbir şeyi yoktu. Küfür dahi bilmezdi. 22 yaşına kadar o çocuğu kolay yetiştirmedik" dedi.

ANNE: 'OĞLUMUN EVİNDE YATIP KALKIYORDU, YEMEĞİNİ YİYORDU'

Kendisinin bitcoinle ilgisi veya bilgisi olmadığını, oğlunun son zamanlarda bu işi yaptığını duyduğunu belirten Turgut Ersoy, "Bu Moray Akça denilen kişi, oğlumun evinde yatıp kalkıyormuş, onun yemeğini yiyormuş. Hesabında para olup olmadığını biliyormuş. Bu işi planlayarak yapmıştır" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa