Kripto para dünyasının başı dertten kurtulmuyor

Kripto para dünyasının başı dertten kurtulmuyor

Bitcoin ne zaman kendini biraz olsun toparlamaya başlasa hemen dünya genelinden kötü bir haber geliyor. Bu seferki haberse Rusya’dan geldi.

Çıkış mottosunda merkeziyetsiz yapı ilkelerini haykıran ancak geldiği noktada hemen her şeyden etkilenir hale gelen kripto paralar, bu defa doğrudan kendisiyle alakalı bir gelişmeden etkilendi.

Kripto paralarda yön

Uzun süredir ülkedeki kripto para ile alışveriş yapılmasının yasaklanmasını talep eden Rusya Merkez Bankası, sonunda amacına ulaşarak ülke başkanı Vladimir Putin’i ikna etmeyi başardı. Bugün yasalaşan karara göre, yasanın uygulama tarihinden itibaren ülke genelinde kripto paralarla mal ve hizmet alım satımı yapılamayacak.

Kripto paralarda bu stratejiler

Kripto para piyasasına bir darbe daha

Tabi bu kararın ardından akıllara gelen ilk soru, Rusya kripto paralara topyekün bir savaş mı açtı oluyor. Ancak şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Rus yetkililerden gelen açıklamalara göre, şu an için yalnızca kripto paralarla mal veya hizmet alım satımı yasaklanmış vaziyette.

Ukrayna, 13 milyon doların üzerinde kripto para topladı

Bu durumun manası, ülke genelinde kripto para üretim faaliyetleri hala serbest. Yani dileyen herkes kripto para madenciliğine devam edebilir ve ülkedeki faal kripto para borsalarından yatırım yapmayı sürdürebilir. Bununla birlikte herhangi bir şirket veya gerçek kişinin, Bitcoin, Ethereum ya da başka herhangi bir kripto para birimi ile mal veya hizmet ticari yaptığı tespit edilirse, işte o zaman kanun devreye girecek ve ilgililere ağır cezalar uygulanacak.

Xiaomi Android 12 güncellemelerine devam ediyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji