Kripto para soygunlarına bir yenisi daha eklendi

Kripto para soygunlarına bir yenisi daha eklendi

Siber suçlular bu kez de 100 milyon dolarlık bir kripto soygununa imza attı.

Her ne kadar son dönemde oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor olsa da, kripto pazarı son yıllarda büyük bir hızla büyüdü ve toplam hacmi bir trilyon doları aşan bir pazar haline geldi. Ancak kripto pazarı büyüdükçe bu pazarın açıklarını istismar etmek için harekete geçen siber suçluların ve dolandırıcıların sayısı da hızla arttı. Bugün geldiğimiz noktada artık kripto soygunu ve NFT hırsızlığı temalı haberlere alışık hale geldik.

Kripto para soygunlarına bu hafta bir yenisi daha eklendi. Bir blockchain köprüsü olarak lanse edilen Horizon’u hacklemeyi başaran siber suçlular, yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki kripto parayı çaldı.

Kripto paralarda bu stratejiler

Horizon platformunun sahibi olan Harmony adlı şirket, bir açıklama yayınlayarak bu 100 milyon dolarlık soygunu doğruladı. Yaşanan soygunun farkında olduklarını söyleyen Harmony, bu soygunun arkasındaki siber suçluları bulmak için yetkililerle çalıştıklarını söyledi. Ancak daha önceki kripto soygunlarından da biliyoruz ki bu soygunların arkasında tam olarak kimin olduğunu tespit etmek oldukça zor. Kaldı ki soygunu kimin yaptığı bulunsa bile çoğu zaman Kuzey Kore ya da Rusya gibi ülkelerde faaliyet gösteren hacker grupları çıktığı için herhangi bir yaptırım uygulanamıyor.

Bir blockchain köprüsü olarak tanımlanan Horizon, kripto para sahiplerinin farklı blockchainler arasında kripto transferi yapmasını sağlıyor. Halihazırda bir krizin içinde olan kripto pazarı, bu soygunlarla daha da güven kaybediyor. Çünkü insanların paralarını transfer etmek için kullandıkları bir platformu dahi risk olarak görmeleri bu alana olan güvenlerini sarsıyor.

Yeni PlayStation Plus artık Türkiye’de

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji