KriptoFeed Bitcoin Halving Yorumu: Nedir, Yatırımları Etkiler mi?

KriptoFeed Bitcoin Halving Yorumu: Nedir, Yatırımları Etkiler mi?

Bitcoin halving veya “yarılanma”, Bitcoin arzının yarıya indirildiği duruma verilen isimdir. Bu durum sadece Bitcoin'e özel bir süreçtir.

Bitcoinler, işlem bloklarını birbirine bağlayan karmaşık yapıları çözmek için pahalı donanımlar (ekran kartı, işlemci, anakart vb.) kullanan madenciler sayesinde piyasaya giriyor. Bitcoin madencileri tarafından yapılan her işlem, işlem ücretiyle birlikte bir ödül kazanır. Böylece Bitcoin halving yani yarılanma gerçekleştiğinde, madencilerin kazandığı blok ödülü de yarıya düşer.

 

Bitcoin Halving’in Sebepleri

 

Yarılanmanın sebebi Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto'nun arz ve talep teorisine dayalı dijital kıtlık hakkındaki görüşüne dayanıyor. Nakamoto, Bitcoin için bulunma problemi yaratarak Bitcoin’in değerinin artacağına inanıyor. Yani bir nebze piyasada Bitcoin kıtlığı yaşatılarak değer arttırılıyor.

 

Bu yöntem hükümetin enflasyonu maliye ve para politikalarıyla kontrol ettiği, yani krediler için faiz oranına ve ne kadar para basılması gerektiğine karar verdiği itibari para birimlerinin çalışma şekliyle belirgin bir tezat oluşturuyor. ABD doları gibi para birimleri uzun vadede enflasyon ile ilerler, yani enflasyonisttir. Ancak Bitcoin yarılanması sayesinde tam tersi şekilde işler. Yani deflasyonist olması garantidir.

 

Bitcoin Halving İyi Mi Kötü mü?

 

Bitcoin yarılanması dört yılda bir gerçekleşir ve bu nedenle çok beklenen bir durumdur.

 

Geçmişteki tüm Bitcoin yarılanmaları, hem madenciler hem de Bitcoin yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı. Her yarılanma olayından sonra bitcoinin değeri fırladı. Bitcoin arzı yarıya inmiş olsa da, madenciler hala daha fazlası için madenciliğe teşvik ediliyor çünkü sonuçta Bitcoin'in değeri artıyor.

 

Eğer siz de Bitcoin halving öncesinde yatırım yapmak istiyorsanız, en iyi bitcoin sitelerinin yer aldığı https://kriptofeed.com/en-iyi-ve-guvenilir-bitcoin-siteleri/ adresini ziyaret edip bir borsa seçerek işlem yapabilirsiniz.

 

Bitcoin halving göründüğü kadar kazançlı olsa da, yarıya indirmenin bir dezavantajı da bulunuyor. Madenciler halving olaylarının öncesinde büyük hazırlıklar yapıyorlar. En güçlü madencilik donanımını satın almak için büyük miktarlarda para harcıyorlar. Bunun nedeni her yarılanmadan sonra bir Bitcoin için madencilik yapmak daha zor ve zaman alıcı hale gelmesi. Bu nedenle madencilerin işlerine devam edebilmeleri için en gelişmiş madencilik araçlarıyla donatılması gerekiyor.

 

Geçmiş Bitcoin Halving Tarihleri

 

Her Bitcoin Halving etkinliği gerçekleştiğinde büyük ses getirdi, bu nedenle tarihler herkesin hafızasında yer alıyor.

 

  • 2009: Bitcoin'in yarılanma öncesi dönem. Blok ödülleri 50 BTC'den başladı.
  • 2012: İlk yarılanma 210.000 numaralı blokta gerçekleşti. Blok ödülleri 25 BTC'ye düştü. Bitcoin'in değeri 12 dolardan 1.207 dolara yükseldi.
  • 2016: İkinci yarılanma 420.000 numaralı blokta gerçekleşti. Blok ödülleri 12,5 BTC düştü. Bitcoin’in değeri 647 dolardan 19.345 dolara yükseldi.
  • 2020: Üçüncü yarılanma 630.000 blokta gerçekleşti. Blok ödülleri 6.25 BTC'ye düştü. Bitcoin’in değeri 8.821 dolardan 63.558 dolara yükseldi.

 

Zaman içindeki diğer piyasa hareketleri tabi ki Bitcoin'in fiyatını etkiledi. Ancak Bitcoin yarılanması, Bitcoin'in kritik fiyat artışlarında önemli bir rol oynuyor ve birçok yatırımcı bu anı bekliyor.

 

Yukarıdaki tabloya göre bir sonraki yarılanma, blok sayısının 840.000 civarına ulaştığı 2024 yılında gerçekleşecek gibi öngörülüyor. 2032 yılına kadar Bitcoin'lerin %99'undan fazlası çıkarılacak ve o zamana kadar blok ödülleri 0,78125 BTC'ye kadar düşecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji