Küba dostu turizmci Küba’da gözaltında!

Küba dostu turizmci Küba’da gözaltında!

Bodrum’da tanınmış bir turistik işletmenin sahibi olan ve bu tesislerde Küba’nın kültürünü tanıtan etkinliklerle tanınan Oktay Başyurt, Küba’da gözaltına alındı.

Bodrum Bitez’de tanınmış bir turistik işletmenin sahibi olan, bu tesislerde düzenlediği Küba kültürünü tanıtan etkinliklerle tanınan Oktay Başyurt, Küba’da gözaltına alındı. Küba’nın Cienfiyagus kentinde gözaltına alınan Başyurt’un neyle suçlandığı ise tam olarak bilinmiyor.

Bitez’de Manuella isimli oteli işleten Oktay Başyurt, gönüllü olarak uzun yıllardır Küba kültürünün tanıtımı için çalışıyordu. Başyurt, Batı’nın Küba’ya uyguladığı ambargonun kırılması için de ülke genelinde çalışmalar yapıyordu.

İŞADAMI OKTAY BAŞYURT FAHRİ KÜLTÜR VE TURİZM ATEŞESİ GİBİ ÇALIŞIYORDU

Genellikle sol eğilimli gazete ve televizyonlara ilan veren Manuella Otel, bu yayın organları aracılığıyla gelen müşterilerine de indirim uyguluyordu. Türkiye’deki Küba Büyükelçileri de genellikle bu tesislerde tatil yapıyordu.

manuela-hotel-foto2.jpg

Bitez Manuella Turizm Tesisleri

İşadamı Oktay Başyurt, sahibi olduğu acenta aracılığıyla Küba’ya çok sayıda turist de gönderiyor, vize işlemleri için yardımcı oluyordu. Başyurt, Küba’nın fahri turizm ateşesi gibi çalışıyordu. Felsefi tutumu ve siyasal görüşleri nedeniyle Küba’ya destek verdiğini belirten Başyurt, Türkiye’ye çalışmaya gelen, ama çeşitli nedenlerle zor durumda kalan Kübalılara da (özellikle müzik ve dans gruplarına) yardımcı oluyordu. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan ya da çalışan birçok Kübalı Oktay Başyurt’u tanıyordu.

Türkiye’deki Küba dostluk dernekleri, elçilik ve konsolosluklarla da yakın ilişkileri bulunan Oktay Başyurt’un, edinilen -dolaylı- bilgiye göre, "insan kaçakçılığı" yapmak iddiasıyla gözaltına alındığı belirtiliyor.

bitez-manuela-turizm-tesisleri-foto.jpg

Bitez Manuella Turizm Tesisleri

Manuella Turizm Tesislerinin yöneticileri, bu suçlamanın çok şaşırtıcı olduğunu belirterek, "Mutlaka bir yanlışlık olmalı, böyle saçma bir suçlama olamaz. Oktay Başyurt, bırakın insan kaçakçılığını, Türkiye’de kaçak çalıştırılan Kübalıların haklarını savunan, onlar için mücadele eden biridir. Onun bu tutumunu herkes bilir" diye konuşuyor.

Öte yandan, Küba’nın Türkiye Büyükelçisinin kısa süre önce değiştiği, görevdeki yeni kadronun Oktay Başyurt’u henüz yeterince tanımadığını da belirtilerek, Havana’nın eski büyükelçilerine sorarak Başyurt hakkında doğru bilgiye ulaşabilecekleri anımsatılıyor.

Bu arada CHP’nin de Oktay Başyurt’un durumuyla ilgili olarak Küba Büyükelçiliği nezdinde girişimde buluncağı öğrenildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL