Küba'yı 'teröre destek veren ülkeler' listesine ekleyen ABD'ye, Fidel Castro yıllar önce böyle cevap vermişti!

Küba'yı 'teröre destek veren ülkeler' listesine ekleyen ABD'ye, Fidel Castro yıllar önce böyle cevap vermişti!

Küba'yı yeniden 'teröre destek veren ülkeler' listesine ekleyen ABD'ye, Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro yıllar önce cevap vermişti.

Geçtiğimiz günlerde ABD, Küba'nın "ABD kaçaklarının yanı sıra Kolombiyalı isyancı liderleri barındırarak 'uluslararası terörizm eylemlerine defalarca destek sağlama' nedeniyle kara listeye alındığını" duyurdu. 

''ÜLKEMİZ DİĞER İNSANLARA BOMBA ATMIYOR, DOKTOR GÖNDERİYOR''

ABD'nin Küba'ya yönelik kararının ardından Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun, Arjantin'de üniversite öğrencilerinin konuğu olarak bulunduğu Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yaptığı “Daha iyi bir dünya mümkün!” adlı konuşması akıllara geldi. 

soL Gazete tarafından yeniden gündeme getirilen ve Fidel'in, "İyimser olduğum için, yaratılan muazzam, hegemonik güçlere rağmen, yapılan hatalara rağmen, bu dünyanın kurtarılabileceğini düşünüyorum, çünkü fikirlerin kuvvetten üstün olduğuna inanıyorum...'' diyerek başladığı konuşması şöyle:

''Ülkemiz diğer insanlara bomba atmaz, bombalara binlerce uçak göndermez; ülkemiz nükleer silahlara, kimyasal silahlara veya biyolojik silahlara sahip değildir. Ülkemizin on binlerce bilim insanı ve doktoru hayat kurtarma fikri konusunda eğitildi. Bir bilim insanını veya doktoru, diğer insanları öldürmek için madde, bakteri veya virüs üretmek üzere çalışmaya koymak kesinlikle bu kavramla çelişir.

Küba'nın biyolojik silahlar hakkında araştırma yaptığı iddiaları bile yapıldı. Ülkemizde meningokokal menenjit ve hepatit kadar şiddetli hastalıkları tedavi etmek, genetik mühendisliği teknikleri ile aşılar üretmek veya büyük önem taşıyan bir şeyi moleküler immünoloji yoluyla bulmak için araştırmalar yapılmakta; bu çalışmalar bazı hastalıkları önleyebilir, bazılarını tedavi edebilir. Bu yol boyunca ilerliyoruz. Doktorlarımızın ve araştırma merkezlerimizin gururu budur.

On binlerce Kübalı doktor en uzak ve en elverişsiz yerlerde enternasyonalist hizmetler sağladı. Bir keresinde dünyanın karanlık köşelerinde ‘önleyici’ veya sürpriz saldırılar yapamayacağımızı ve asla yapmayacağımızı söyledim; bunun yerine ülkemiz dünyanın en karanlık köşelerine ihtiyaç olan doktorları gönderebiliyor. Doktorlar, bombalar değil. Doktorlar, akıllı silahlar değil."

Konuşmanın görüntüleri ise şöyle: 

 

2015'TE LİSTEDEN ÇIKARILMIŞTI

Küba, ABD'nin 'teröre destek veren ülkeler' listesinde uzun yıllar yer almış, 2015'te bu listeden çıkarılmıştı.

GENEL