Kudüs büyükelçiliği resmen açıldı

Kudüs büyükelçiliği resmen açıldı

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının ardından Filistin'de protestolar başladı. Gazze sınırında yaşanan çatışmalarda 41 can kaybı yaşanırken yaralı sayısı 1700'ü geçti. Bölgede bunlar yaşanırken, ABD Kudüs...

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının ardından Filistin'de protestolar başladı. Gazze sınırında yaşanan çatışmalarda 41 can kaybı yaşanırken yaralı sayısı 1700'ü geçti. Bölgede bunlar yaşanırken, ABD Kudüs Büyükelçiliğini resmen açtı. Tören Türkiye saatiyle 16.00'da yapıldı. Açılışa Başkan Donald Trump katılmadı ancak davetlilere telekonferansla hitap etti. 

'SİZDEN DAHA BÜYÜK DOSTUMUZ YOK'
Trump'ın kızı İvanka Trump, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise törende hazır bulundu. Heyet, öncesinde ise dışişleri bakanlığındaki etkinliğe katıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu burada yaptığı konuşmada, Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararını övdü. Netanyahu, kararı "cesur" olarak niteledi.

Netanyahu, Amerikan heyetine ''Sizden daha büyük dostumuz yok, İsrail'in ve Kudüs'un yanındasınız'' diye seslendi. Trump'ın kızı ve damadına ''Sizin bugün buradaki varlığınız, bunun Trump yönetiminin yanısıra sizin için de kişisel olarak ne kadar önemli olduğunu gösteriyor'' diye seslendi.

Törene, ABD ve İsrail'den heyetlerin yanısıra 30'u aşkın ülkeden temsilci katılırken, Trump'ın önceden kaydedilmiş mesajı video bağlantısıyla yayınlandı.

Elçiliğin açıldığını ilan eden ve davetlilere ''Tebrikler. Bu gerçekten çok büyük bir çabaydı'' diye seslenen Trump, İsrail'in tüm diğer ülkeler gibi kendi başkentine karar verme hakkı olduğunu, İsrail'in zaten Kudüs'ten yönetidliğini savunan Trump, bunu kabul etme ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının kendisine ait olduğunu vurguladı. Elçiliği planandan çok daha hızla açtıklarına dikkat çekti.

''Ne büyük bir gün, ne muzaffer bir gün, tarihi bir gün'' vurgusu yapan Netanyahu, Trump'a ''Tarih yazdınız'' diye seslendi.

ARAP BİRLİĞİ TOPLANACAK
Arap Birliği, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşımasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacak. Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış ve büyükelçiliğin de Tel Aviv'den taşınmasını kararlaştırmıştı. Karar dünya genelinde tepki çekmişti. Bugün de açılışa tepki olarak büyük protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor. Filistinliler, Doğu Kudüs'ü bağımsız bir Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor. 

Kaynak: Sputnik

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem