Kumpası itiraf eden AKP’li Ayvalı için savcılar hâlâ harekete geçmedi

Kumpası itiraf eden AKP’li Ayvalı için savcılar hâlâ harekete geçmedi

AKP’nin her fırsatta kendisine muhalif sesleri FETÖ’cülükle suçladığı, binlerce insanı FETÖ bahanesiyle işinden ettiği, tutukladığı bir dönemde

AKP’nin her fırsatta kendisine muhalif sesleri FETÖ’cülükle suçladığı, binlerce insanı FETÖ bahanesiyle işinden ettiği, tutukladığı bir dönemde AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı’nın “Darbeci Kemalistlerle FETÖ’yü birbirine kırdırmak suretiyle yol aldık” itirafı hakkında 3 haftadır hiçbir işlem yapılmadı. Ayvalı, görevinden istifa ederken hakkındaki suç duyurusu işleme konulmadı.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında, “İktidara geldiğimde sanki kendi kadrolarım vardı da çok muktedirdim de böyle bir fanteziye mi girdim? Hayır. Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı ve bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık” ifadelerini kullanan Ayvalı, gelen tepkilerin ardından AKP’deki görevinden istifa etti.

Ayvalı hakkında henüz hiçbir savcı harekete geçmedi

Halkın Kurtuluş Partisi, Emre Cemil Ayvalı’nın sözlerinin AKP’nin FETÖ ile “işbirliği” itirafı olduğunu belirterek, Ayvalı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Fakat Ayvalı hakkında henüz hiçbir savcı harekete geçmedi.

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında “Eğer AK Parti ile FETÖ geçmişte bürokraside kol kola girdiyse şayet bunu da farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı” diyen AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı hakkında savcılara çağrıda bulundu. Öztrak’ın çağrısı da henüz karşılık bulmadı.

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI TARTIŞMASI NASIL BAŞLADI?

Ahmet Hakan’ın programında konu edilen “FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması” ise yeni değil. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından AKP ile muhalefet arasında sık sık bu tartışma yaşanmıştı. Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ’nün siyasi ayağının açıklanması gerektiğine vurgu yaparken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ocak ayı başında bir gazeteye yaptığı açıklamada da “FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bu düzeyde bir mücadele yapıldığı ve sonuç alındığı söylenemeyecektir. Devleti bu çeteden arındırırken, siyaset kurumunun da bu illetten temizlenmesi elzemdir” demişti.

ÖNERGE AKP-MHP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİ

Aynı günlerde CHP’nin, “FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması” için Meclis Araştırma Önergesi verdi ancak bu önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Tartışmalar katılan bir diğer isim eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ olmuş, Başbuğ, Ocak ayında katıldığı bir TV programında, 26 Haziran 2009’da TBMM’de kabul edilen ve askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının yolunu açan düzenlemeyi, “FETÖ’nün siyasi ayağı”nın araştırılması için örnek göstermişti. AKP’nin hakkında suç duyurusunda bulunduğu Başbuğ, ifade verdi.

Aynı dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında “FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağı”nı söylemiş ve “Siyasi ayak, Erdoğan’dır” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun siyasi ayakla ilgili 20 soru yöneltip, yanıtlarını verdiği toplantıda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı bir iddianameden bir bölüm okuyacağım: Örgüt yani FETÖ TSK komuta kademesinin tamamını ele geçirmek maksadıyla generalliğe terfi için albaylıkta bekleme süresini 4 yıla indirerek henüz şura sırası gelmeyen mensuplarını terfi havuzuna dahil etmiştir. Generallikte beklemek süresi 4 yıldan 3 yıla indirilerek yandaşı olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmaya çalışmıştır. Son olarak kendisine müzahir elemanların az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıllardaki mezun olmuş subayları TSK’den tasfiye etmek için üç devreyi birden toplu olarak emekli edecek ve hizmet süresini 28 yıla indirecek kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir. Bunları ben demiyorum. Devletin savcısı diyor. Siyasi otoriteye yaptırabilmiştir! O siyasi otorite FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Onun başındaki kişi de FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Devleti FETÖ terör örgütüne teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır!”

CHP’nin bu açıklamalarına Saray’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Cumhurbaşkanımız direnmeseydi, FETÖ Türkiye’yi topyekun işgal edecekti. Bu mücadeleye zarar verenleri, işbirlikçileri, kumpas içinde hareket edenleri ne milletimiz ne tarih affedecektir” açıklaması yaparken, Ömer Çelik de “Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanımızla FETÖ terör örgütünü yan yana zikretmesi ahlaken ve siyaseten iflastır” yanıtını vermişti.

AKP’Lİ AYVALI NE DEMİŞTİ?

Ayvalı ise Ahmet Hakan’ın programında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Eğer ki AK Parti FETÖ’yle bürokraside geçmişte kol kolaydı diyorsanız… Bunu farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı. Çünkü eski devlet düzeninde atama düzeni şöyleydi: 2002’de ben iktidara gelmişim, sene 2007-2008. Benim 1 müsteşar atamam için bu adamın genel müdür olarak 12 yılı doldurması lazım. Ben sanki kendi kadrolarımla geldim de, çok muktedirdim de böyle bir fanteziye mi girdim? Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı. Bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldım. Mesele budur. Bunu ancak Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider yapabilirdi.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika