Kürdistan ABD'nin müttefiği olacak

Kürdistan ABD'nin müttefiği olacak

ABD’nin başkenti Washington’da, “IŞİD’den sonra Irak Devleti -ve Kürdistan Cumhuriyeti-'' isimli bir panel düzenlendi.Panele katılan ABD’li uzmanlar, Irak’ın eskisi gibi yönetilemeyeceğini, ABD yönetiminin de Kürdistan’ın...

ABD’nin başkenti Washington’da, “IŞİD’den sonra Irak Devleti -ve Kürdistan Cumhuriyeti-'' isimli bir panel düzenlendi.

Panele katılan ABD’li uzmanlar, Irak’ın eskisi gibi yönetilemeyeceğini, ABD yönetiminin de Kürdistan’ın bölgedeki rolünün önemli olduğunu kabul etmesi gerektiğini belirtti.

“IRAK ESKİSİ GİBİ YÖNETİLEMEZ''

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’a konuşan Hudson Enstitüsü’nden Michael Pregent, “Trump yönetiminin, ABD Irak’a girdiğinden beri Kürdistan’ın rolünün önemli olduğunu görmesinden emin olmak istiyoruz'' dedi. Hudson Enstitüsü, Trump yönetimine yakınlığıyla biliniyor.

Brookings Enstitüsü’nden Kenneth M. Pollack ise, “Irak eskisi gibi yönetilemez artık. Geçmişi başarılı değildi. Geçmişte hep Kürtlerle diğer yapılar arasında sorun gördük. Bunun değişmesi lazım'' diye belirtti.

“GÜVENİLİR BİR MÜTTEFİK OLACAK'' 

Panelde konuşan Kürdistan Bölgesi Washington Temsilcisi Beyan Sami Abdulrahman, Kürdistan’ın Irak’a yardım edeceğini ve ABD’nin stratejik ve güvenilir bir müttefiği olacağını ifade etti.

Beyan Sami Abdulrahman, “İyi bir ticari dost da oluruz. Irak’la askeri ve ekonomik anlaşma da yapabiliriz'' ifadelerini kullandı.

Kenneth M. Pollack, “ABD’li yöneticilerden duyduğum kadarıyla, Kürtlerin sorun yaratmayıp süreçle hareket etmelerini istiyorlar. Irak, Türkiye ve İran’la ilişkilerini iyi tutup, ABD’ye sorun çıkarmamalarını bekliyorlar'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya