Küresel Çip Kıtlığı! Otomotivde Büyüyen Çip Krizi Diğer Sektörleri de Etkiliyor

Küresel Çip Kıtlığı! Otomotivde Büyüyen Çip Krizi Diğer Sektörleri de Etkiliyor

Covid-19 salgınından dolayı otomotivlerde kullanılan çip üretimi durmuş durumda! Küresel olarak çip kıtlığı yaşanıyor ve bu durum diğer sektörleri de etkiledi. Peki çip üretimi devam etmezse ne olacak? İşte detaylar..

Dünya günümüz şartlarında Kovid-19 etkisinin bir getirisi olarak küresel anlamda ekonomik problemlerle boğuşuyor. Hemen hemen her alanda ciddi aksamalara ve sorunlara yol açan Kovid-19 dünya ekonomisine de büyük bir zarar vermiş durumda. Havacılık sektöründen çiftçilere, turizm sektöründen sanayi üretimlerine dek birçok sektör bu pandemiden payını aldı.

Otomotiv Sektöründe Yaşanan Çip Kıtlığı Fiyatlara Etki Edecek Mi?

Teknoloji de bu konudan büyük bir darbe aldı. Teknolojik ürünlerin üretiminde ihtiyaç duyulan çipler kovid-19 ile ciddi bir oranda artan teknoloji talebini karşılayamıyor. Pandemi şartları insanların yaşantısını büyük oranda değiştirdi. Teknolojiye olan talebi büyük oranda artıran kovid-19 teknoloji devlerinin bu talep için yeterli arz üretimine hazır olmadığını gösteriyor. Yeterli çip temin edilememesi durumunda aksamalar yaşanması bekleniyor.

Çipler Nelerde Kullanılıyor?

 

Günümüz teknolojisinde çipler büyük bir önem teşkil ediyor. Otomotiv sektöründe üretilen araçlar dahil telefon, bilgisayar, tablet gibi bilgisayar işleri yapılan her teknoloji ürünü çiplere ihtiyaç duyuyor. Bu çipler sayesinde işlevini yerine getiren bu ürünlerin çipler olmadan üretilmesi imkânsız. Yani bu çipler olmazsa yeni telefonlar, yeni tabletler, yeni bilgisayarlar, yeni arabalar ve daha bir sürü yeni teknoloji üretilemiyor olacak.

Dünya otomotiv devleri çip krizine girdi - Dünya Gazetesi

Artan Talep Karşılanamıyor

 

Salgın sürecinde talebin tahminlerin ötesinde artması ile teknoloji devleri üretim olarak talebi karşılamakta zorlanıyor. Bunların üstesinde dünyadaki kısıtlı çip üretimi ile tedariklerinin sağlanması zorlaşıyor. Talebin yükselmesine karşılık çip sayısının azlığı ise önde gelen teknoloji devi firmalarının çip tedarikinde birbiri ile rekabet etmesini gerektiriyor.

Artan talebin karşılanmasına önemli role sahip olan çiplerin azlığı bir sorun oluşturuyor. Bu sorunun çözümü için çip üretimini artırmanın ise oldukça maliyetli olduğu belirtiliyor. Maliyetine ek olarak fabrikaların kurulmasının ve üretime başlamasının ise maalesef uzun zaman alacağı belirtiliyor.

GENEL