Kürt seçmen referandumda ne diyor? İşte son anket

Kürt seçmen referandumda ne diyor? İşte son anket

SAMER araştırma şirketi doğu ve güneydoğuda 16 il merkezinde kamuoyu yoklaması yaptı. SAMER'in anket sonuçlarına göre bölge halkının yüzde 68.3’ü OHAL koşullarında yapılacak referanduma karşı.Ankete katılanların yüzde...

SAMER araştırma şirketi doğu ve güneydoğuda 16 il merkezinde kamuoyu yoklaması yaptı. SAMER'in anket sonuçlarına göre bölge halkının yüzde 68.3’ü OHAL koşullarında yapılacak referanduma karşı.

Ankete katılanların yüzde 57.4'ü 'Hayır', yüzde 25.1'i 'Evet' diyor.

HDP seçmenlerinin yüzde 89.7’si ise 'Hayır' diyor. Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), Anayasa değişikliğine ilişkin Nisan ayında yapılacak referanduma ilişkin 16 ilde anket çalışması yaptı.

7-12 Şubat tarihleri arasında bölgenin 16 il merkezinde ve bin 112 kişiyle yüz yüze yapılan anket çalışmasına yüzde 52.7 (586) erkek, yüzde 47.3’ü (526) kadın seçmen katıldı.

Sonuçlar özetle şöyle: “Bölge halkının yüzde 68.3’ünün ''OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını’ tespit eden çalışmaya göre; ''Bu pazar Referandum olsa oyunuz ne olur?’ sorusuna araştırma grubunun yüzde 57.4’ü ''Hayır’, yüzde 25,1’i ''Evet’ yanıtını vermiştir. Yine araştırma grubunun yüzde 7,6’sı kararsız olduğunu, yüzde 4,4’ü sandığa gitmeyeceğini ve yüzde 5,5’i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan etmiştir.''

h-076.jpg

BOYKOT YOK

Ankette “Kürtler boykot edecek mi'' sorusuna yanıt veriliyor. Bu sonuca göre, sandığa gitmeyeceğini beyan eden seçmen sayısı sadece yüzde 5.5’dir. Yapılan karşılaştırmada 1 Kasımda CHP’ye oy verenlerin yüzde 8.6’sı, MHP’ ye oy verenlerin yüzde 8’i , HDP’ye oy verenlerin yüzde 3.5’i sandığa gitmeyeceğini beyan etmiş.

İÇERİKTEN HABERİ OLANLAR YÜZDE

13.7 Araştırmada, bölge halkının sadece yüzde 13.7’sinin yapılan Anayasa değişiklik metninin içeriğine tam olarak hakim. Araştırma grubunun yüzde 42.2 gibi büyük bir oranı “Anayasa değişikliği metni hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını'' beyan ederken, yüzde 22.4’ü “içeriğini biraz bildiğini ama tam hakim olmadığını'', yüzde 21.8’i ise “yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmadığını'' belirti. Bununla birlikte araştırma grubun, yüzde 61.2’si Anayasa değişikliğinin Türkiye’nin sorunlarını çözmeyeceğini, sadece yüzde 21,9’u çözüm olacağını beyan ediyor. Yine katılımcıların toplam yüzde 52.3’ü “Parlamenter sistemin değişmesi gerektiği'' fikrine katılmazken, toplam yüzde 61,3’ü de “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine'' ihtiyaç olmadığını savunuyor.

j-016.jpg

MHP SEÇMENİ DE OHAL’E KARŞI

Çalışma sonuçlarında dikkat çeken bir diğer husus ise, ilgili sorulara CHP ve HDP’ye oy veren katılımcılar dışında, MHP’ye oy veren seçmenlerin de “Hayır'' diyen bloka yakın cevaplar veriyor. Örneğin AKP seçmenlerinin yüzde 39.7’si “OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını'' beyan ederken; CHP seçmenlerinin yüzde 81.4’ü, HDP seçmenlerinin yüzde 90.4’ü ve MHP seçmenlerinin yüzde 64’ü OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını belirtiyor.

HDP SEÇMENİ "HAYIR" DİYOR

Araştırmada “Bu pazar Referandum olsa oyunuz ne olur?'' sorusuna HDP’ye oy vereceğini söyleyenlerin yüzde 89.7’si, CHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75.7’si, MHP oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 68’i “Hayır'' yanıtını veriyor.

YÜZDE 40.1 ''TEK ADAM’ İKTİDARINA KARŞI

Referandumda “Evet'' diyenlerin yüzde 26.9’luk bir kesimi “Cumhurbaşkanını sevdiği ve güvendiği için'', yüzde 20.4’ü “Sorunlara çözüm olacağına inandığı için'', yine yüzde 20.4’ü “Türkiye’nin güçleneceğine inandığı için'' “Evet'' oyu vereceğini beyan ederken; yüzde 40.1'i “Tek kişinin iktidarına karşı olduğu için'' “Hayır'' oyu vereceklerini, yüzde 16.6’sı “Sorunlara çözüm olacağına inanmadığı için'' “Hayır'' diyeceğini kaydediyor.

pasta.jpg

EN KARARLI KİTLE HDP’NİN

HDP seçmenlerinin ise, yüzde 89.7’si “Hayır'', yüzde 1.8’i “Evet'', yüzde 3.5’i de “Kararsız'' ve aynı oranla “Sandığa gitmeyeceğini'' belirtmişlerdir. Referandum sonucunda etkili olacak olan, kararsız olduğunu, sandığa gitmeyeceklerini beyan edenlerin gerekçelerinin ilk iki sırası ise şöyledir: Karasız olanların yüzde 43.5’i “Model hakkında bilgisi olmadığı için, yüzde 24.7’si ise “Bir şeyin değişmeyeceğine inandığı için'' karasız olduğunu; Yine katılımcıların yüzde 40.8’i “Değişen bir şey olmayacağı için'', yüzde 20.4’ü “Sağlıklı referandum koşulları olmadığı için'' Sandığa gitmeyeceğini belirtiyor.

ohal-001.jpg

SONUÇ DEĞİŞMEYECEK

Sandığa gitmeyeceğini belirtenlerin “Neden sandığa gitmeyecekleri'' sorusuna ise, yüzde 40.8’i “Değişen bir şey olmayacağı için'', yüzde 20.4’ü “Sağlıklı referandum koşulları olmadığı için'', yüzde 12.2’si “Sandığın çözüm olduğuna inanmadığı için'', yüzde 10.2’si “Model hakkında bilgisi olmadığı için'' ve yüzde 6.1’i “Anayasa değişikliğinin tüm kesimleri kapsamamasından dolayı'' sandığa gitmeyeceğini kaydediyor. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika