Kürtaj hapları Instagram’ın radarında

Kürtaj hapları Instagram’ın radarında

Facebook veya Instagram’da ihtiyacı olanlara kürtaj hapı gönderebildiğiniz hakkında bir gönderi yayınlarsanız, bir uyarı alırsanız şaşırmayın – hatta hesabınızı kısıtlayın.

 Motherboard’a ulaşan bir kullanıcı “Herhangi birinize kürtaj hapı göndereceğim” yazdıktan bir dakika sonra durum güncellemelerinin kaldırıldığı konusunda bilgilendirildiklerini söyledi. Daha sonra bu konuyu tekrar yayınlamaya çalıştıklarında yasaklandılar. Facebook’ta “kürtaj hapları gönderilebilir” mesajını göndermeyi deneyen kullanıcılar ve web sitesinin Topluluk Standartlarını ihlal ettikleri konusunda hemen uyarıldı.

Instagram, yaşınızı doğrulayabilen bir AI yüz tarama aracını test ediyor

İhlalin gerekçelerini açıklayan bir sonraki slaytta Facebook, kullanıcıların tütün, esrar, eğlence amaçlı uyuşturucular ve tıbbi olmayan uyuşturucular gibi şeyleri satın almasına, satmasına veya takas etmesine izin vermediğini söyledi. Kullanıcılar bunu test etmek için “Sigara satıyorum”, “sigaralar postalanabilir”, “antidepresanlar postalanabilir” ve “ağrı kesici haplar postalanabilir” yazdı. Hiçbiri işaretlenmedi. “Kürtaj sağlık hizmetidir” gibi genel gönderiler de işaretlenmedi. İşaretlenen gönderiye gelince, kullanıcılara Facebook’un yaptırım eylemini kabul etmek isteyip istemedikleri soruldu. Kabul etmeyi seçtikten sonra gönderi kaldırıldı ama kullanıcılar yasaklanmadı. Motherboard’a göre, hesapları işaretlenenler birkaç benzer gönderi yaptıktan sonra 24 saat süreyle kısıtlandı.

Kürtaj hapları Instagram’ın radarında

Instagram bu hafta platformuna NFT'ler ekleyecek!

Associate Press, Instagram’ın da kürtaj haplarının postalanmasıyla ilgili gönderileri kaldırdığını bildiriyor, ancak bu henüz bağımsız olarak doğrulanamadı. Özel bir Instagram hesabına yapılan ve kürtaj hapı satın alıp ihtiyacı olanlara göndermeyi teklif eden bir gönderi bu yazının yazıldığı sırada gündemdeydi.

Facebook ve Instagram'ın ana şirketi, META olarak değiştirecek

Şirketin kürtaj haplarını postalamakla ilgili gönderileri ne zaman kaldırmaya başladığı ve bunun Yüksek Mahkeme’nin Roe v. Wade kararını bozmasından sonra başlayıp başlamadığı belli değil. Yüksek Mahkemenin kararı, tetik yasaları olan birçok eyalette her türlü kürtajı yasa dışı hale getirdi, ancak bu eyaletlerdeki insanlar yine de Aid Access gibi uluslararası gruplardan kendilerine gönderilen kürtaj haplarını alabilirler. Facebook, özellikle gönderileri uluslararası kullanıcılar için bile “posta” ve “kürtaj hapları” ile işaretlediğinden, bu bilgilerin ihtiyacı olan bazı kişilere ulaşmasını engelliyor olabilir.

Aynı postlar ABD dışından da gönderilmeye çalışıldı ve ihlal uyarısı almaya devam edildi. İhlali açıklayan slaytta, “Bazı öğeler her yerde düzenlenmiyor” diyor, “ancak Facebook sınırsız olduğu için herkes için geçerli küresel standartlarımız var.”

Apple Glass özellikleri netleşiyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji